Czy policjant w celu wypisania mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości może zażądać od mnie danych osobowych w zakresie nazwiska panieńskiego matki – pyta czytelnik.
Nie ma wątpliwości, że policjant ma prawo wylegitymować osobę zatrzymaną, a w przypadku popełnienia przez nią wykroczenia, tu polegającego na złamaniu przepisów drogowych, wystawić mandat. Natomiast szczegóły, co do tego jakie dane osobowe ma prawo pozyskać przy okazji wykonywania tych czynności, określają szczegółowo przepisy. Należy więc sięgnąć do ustawy o policji (DzU z 2011r. nr 287, poz. 1687 ze zm.) oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych.
Chodzi tu o rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów (DzU z 2005r. nr 141, poz. 1186 ze zm.) oraz w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (DzU z 2002r. nr 20, poz. 201 ze zm.). I tak zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy o policji, do podstawowych zadań tej formacji należy ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania.
W granicach tych zadań policja w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń wykonuje czynności operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo - śledcze i administracyjno – porządkowe.
Wykonując takie czynności policjanci mają prawo m. in. do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.