W wystąpieniu do ministra infrastruktury z kwietnia 2013 r. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz sygnalizowała, że w rozporządzeniu z 16 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów nie zostały wprowadzone żadne przepisy przejściowe regulujące zasady wnoszenia opłat za egzamin w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie przepisów tego rozporządzenia. Rozporządzenie wprowadziło nowe wyższe stawki opłat od 19 stycznia 2013 r. i niektóre Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego żądały dopłat od osób, które za dopuszczenie do egzaminu zapłaciły jeszcze przed tą datą. Inne WORD-y uznały, że dopłaty nie są konieczne.
Zdaniem RPO prof. Ireny Lipowicz skutkiem tego stanu rzeczy było niezgodne z prawem zróżnicowanie sytuacji obywateli w takiej samej sytuacji . Poprosiła ministra infrastruktury, który odpowiada za egzaminy na prawo jazdy, o zajęcie stanowiska w sprawie.
Odpowiedź nadeszła dopiero po roku: ministerstwo uważa, że problem nie istnieje i trzeba w tej sprawie podejmować żadnych działań. Minister Elżbieta Bieńkowska stwierdziła w odpowiedzi dla RPO, że resort infrastruktury nie zanotował żadnych skarg na sposób pobierania opłat przez poszczególne WORD-y, choć skargi te przywołała w swoim wystąpieniu prof. Lipowicz.
Rzecznik zwróciła uwagę, że udzielając odpowiedzi minister Bieńkowska nie ustosunkowała się do faktu, że przy dokonywaniu nowelizacji poprzednio obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 11 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzanie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach, uwzględniono konieczność zamieszczenia przepisów przejściowych.
- Dlaczego nie uczyniono tego w rozporządzeniu z 16 stycznia 2013 r. ? – zapytała po raz drugi prof. Lipowicz.