Wysyłkowa sprzedaż leków może opóźnić ustawę antywywozową

Surowe kary za wywóz farmaceutyków z Polski wejdą nawet z rocznym opóźnieniem. Powód? Konieczność notyfikacji Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 18.02.2019 16:03 Publikacja: 18.02.2019 15:52

Wysyłkowa sprzedaż leków może opóźnić ustawę antywywozową

Foto: Adobe Stock

Przepisy przewidujące 10 lat więzienia za wywóz leków i zabezpieczenie substancji ratujących życie o wartości 2 mld zł rocznie będą musiały poczekać. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało resort sprawiedliwości, że projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne wymaga notyfikacji technicznej UE ze względu na zapisy o możliwości wysyłkowej sprzedaży leków osobom niepełnosprawnym. Wyczekiwana przez chorych i ich opiekunów regulacja może znacznie opóźnić realną walkę z wywozem.
– Tryb szybki notyfikowania może potrwać do pół roku, normalny rok, a w najgorszym przypadku – dwa lata – mówi Grzegorz Rychwalski, prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i Unii Europejskiej.

Czytaj także:

Niemcy i Francja zdecydują o nielegalnym wywozie leków z Polski

– Byłoby bardzo źle, gdyby walka z wywozem została odłożona do zamrażarki. Wiedząc, że przepisy wejdą w życie za kilka miesięcy, przestępcy mogą zintensyfikować swoją działalność – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Grzegorz Rychwalski uspokaja jednak, że odpowiedzialne za notyfikacje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii może złożyć wniosek o pilną notyfikację, która, jak pokazała nowelizacja prawa farmaceutycznego związana z przepisami antywywozowymi wprowadzona za poprzedniej kadencji, może potrwać 1,5 miesiąca.

Etap legislacyjny: po Radzie Ministrów

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne