Koszt pobytu w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, a obiekty mające pełnić funkcję izolatoriów wskażą wojewodowie. W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie standardu opieki w izolatoriach czytamy, że chodzi o to, by znajdowały się blisko jednoimiennych szpitali zakaźnych lub placówek z oddziałami zakaźnymi. Izolowanymi pacjentami ma się opiekować ich personel.
Do izolatoriów trafią chorzy z Covid-19, u których infekcja ma łagodny przebieg, osoby, u których podejrzewa się zachorowanie i zostały poddane badaniom na obecność wirusa, czy też osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać.
Aby stać się izolatorium, hotel, hostel, sanatorium czy akademik muszą zapewnić każdemu pacjentowi osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium oraz trzy posiłki dziennie.
Czytaj także: Dotkliwe skutki złamania kwarantanny i izolacji