Co na to Sanepid?
- We wszystkich sytuacjach, które związane są ze zniesieniem obostrzeń, powinniśmy zachować rozsądek i zasadę ograniczonego zaufania. Do miejsc, w których przebywać będzie jednoczasowo większa ilość osób, nie powinny przychodzić osoby z objawami infekcji - zaleca Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA.
Jego zdaniem zastosowanie ograniczonej ilości miejsc w kinach i teatrach jest prostsze ze względu na numerowanie miejsc. W kościele, jeżeli będziemy unikali bliskiego kontaktu z innymi osobami, również możemy minimalizować ryzyko zakażenia. Jeśli w zamkniętym pomieszczeniu będziemy w maseczce oraz nie zapomnimy o myciu i dezynfekcji rąk, to wizyta nie będzie niebezpieczna.
Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Mikołaj Pietrzak, adwokat
Odmrażanie poszczególnych dziedzin życia gospodarczego powinno być proporcjonalne do aktualnej sytuacji epidemiologicznej i bezpieczne. Decydując się na kolejne etapy przywracania normalności w życiu społecznym, trzeba mieć na uwadze zachowanie równowagi pomiędzy respektowaniem naszych praw do uczestnictwa w wielu dziedzinach życia, w tym np. prawa do kultury, ale także i prawa do wolności religijnej. Modelowo porównywalne warunki powinny dotyczyć wszelkich podobnych działalności, które wiążą się np. z zamkniętą przestrzenią. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Mogą bowiem istnieć warunki szczególne, jak bliskość ludzi, wentylacja, czas przebywania itd., które sprawią, że poczucie nierównego traktowania będzie istniało, ale znajduje pewne uzasadnienie.