Koronawirus: jak wyrzucać śmieci - nowe wytyczne GIS
Osobom pielgrzymującym trzeba zapewnić odpowiednie warunki zakwaterowania tj. noclegi w miejscach autonomicznych w namiotach lub pokojach jednoosobowych oraz dostateczną ilość sprawnych i czystych toalet i umywalni. Dopuszcza się namioty i pokoje wieloosobowe pod warunkiem przebywania w nich wspólnie pielgrzymujących rodzin.
Dość ogólnie potraktowano kwestie wyżywienia. "Rekomenduje się żywienie pielgrzymów zgodnie z najlepszymi praktykami sanitarno – higienicznymi" - czytamy w wytycznych. Posiłki powinny być dostarczane w naczyniach jednorazowych lub w pojemnikach zbiorczych, aby można było rozdzielić dania w poszczególnych grupach. Jeśli stosowane są naczynia i sztućce wielorazowego użytku, powinny być myte w bieżącej wodzie z użyciem detergentu w temperaturze powyżej 60° C, a o ile to możliwe – wyparzane. Dopuszcza się, aby pątnicy posiadali swoje naczynia i sztućce, do użytku wyłącznie indywidualnego.
Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady mają być wyłożone jednorazowymi workami itp. Wszystko po to, aby zapewnić możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania).
GIS rekomenduje funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z personelem medycznym przeszkolonym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem. W takim punkcie mobilnym nie może jednak pracować medyk, który w ciągu 14 dni przed wyruszeniem pielgrzymki miał udokumentowany kontakt z osobą chorą na COVID-19.