Ministerstwo Edukacji przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkołach od 9 do 29 listopada 2020 r. Zdalne lekcje będą obowiązywały w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz szkołach dla dorosłych - placówkach kształcenia ustawicznego oraz centrach kształcenia zawodowego. Mają także dotyczyć form pozaszkolnych (kursowych). Natomiast przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.
Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe, nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).
Dyrektor szkoły jest także zobowiązany do zapewnienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy szkolnej uczniom, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Chodzi nie tylko o personel medyczny, ale także pomocniczy oraz o wolontariuszy (np. do pomocy osobom starszym).
Czy organ prowadzący szkołę i placówkę może wypożyczyć uczniowi lub nauczycielowi sprzęt komputerowy na czas nauki zdalnej?
Tak. Uczeń pełnoletni albo rodzic ucznia niepełnoletniego może zwrócić się do dyrektora szkoły o użyczenie sprzętu koniecznego do nauki zdalnej, w szczególności komputera czy laptopa, w tym również akcesoriów komputerowych (np. mikrofonu lub kamerki). Takie użyczenie jest bezpłatne i wymaga podpisania umowy z uczniem pełnoletnim lub jego rodzicem.
Czytaj też: 500 zł dla nauczyciela - MEN ujawniło zasady