Sześćdziesiąt dni dostanie zespół ekspertów przy rzeczniku praw pacjenta (RPP), który będzie dysponentem funduszu, na rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny (NOP). W ciągu kolejnych 30 dni poszkodowany w wyniku zdarzenia niepożądanego podczas szczepienia otrzyma odszkodowanie. Do wniosku, który będzie można zgłosić do RPP drogą pisemną lub elektroniczną, trzeba dołączyć dokumentację medyczną. Projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym za NOP ma trafić do konsultacji publicznych już w poniedziałek.
– Dokumentację medyczną pacjenta, który doznał NOP lub wstrząsu anafilaktycznego, wymagających co najmniej 14-dniowej hospitalizacji lub obserwacji po szczepieniu, przeanalizują specjaliści od szczepień ochronnych i NOP, którzy ustalą, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między szczepieniem a wystąpieniem ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego – mówił na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Czytaj także:
Do kogo po odszkodowanie za ewentualne uboczne skutki szczepień?
Jeśli zdecydują, że zdarzenie niepożądane miało związek ze szczepieniem, pacjent uzyska prawo do odszkodowania w wysokości od 10 tys. zł w przypadku minimalnego progu hospitalizacji – 14 dni – do 100 tys. zł, jeśli NOP będzie wymagał dłuższej hospitalizacji i spowoduje poważny uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie nie wykluczy dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.