Sześćdziesiąt dni dostanie zespół ekspertów przy rzeczniku praw pacjenta (RPP), który będzie dysponentem funduszu, na rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny (NOP). W ciągu kolejnych 30 dni poszkodowany w wyniku zdarzenia niepożądanego podczas szczepienia otrzyma odszkodowanie. Do wniosku, który będzie można zgłosić do RPP drogą pisemną lub elektroniczną, trzeba dołączyć dokumentację medyczną. Projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym za NOP ma trafić do konsultacji publicznych już w poniedziałek.

– Dokumentację medyczną pacjenta, który doznał NOP lub wstrząsu anafilaktycznego, wymagających co najmniej 14-dniowej hospitalizacji lub obserwacji po szczepieniu, przeanalizują specjaliści od szczepień ochronnych i NOP, którzy ustalą, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między szczepieniem a wystąpieniem ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego – mówił na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Czytaj także:

Do kogo po odszkodowanie za ewentualne uboczne skutki szczepień?

Jeśli zdecydują, że zdarzenie niepożądane miało związek ze szczepieniem, pacjent uzyska prawo do odszkodowania w wysokości od 10 tys. zł w przypadku minimalnego progu hospitalizacji – 14 dni – do 100 tys. zł, jeśli NOP będzie wymagał dłuższej hospitalizacji i spowoduje poważny uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie nie wykluczy dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

– Od negatywnej decyzji komisji pacjent będzie mógł w ciągu 30 dni odwołać się do sądu administracyjnego – zaznaczył Bartłomiej Chmielowiec.

Jego zdaniem liczba odszkodowań będzie niewielka, podobnie jak liczba ciężkich NOP. Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia oraz agencji amerykańskich wynosi trzy–cztery przypadki na milion zaszczepionych. Minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że na 250 tys. osób zaszczepionych w Polsce przeciwko Covid-19 do tej pory stwierdzono 37 NOP, w tym 32 łagodne, cztery poważne i jeden ciężki. Zdaniem Bartłomieja Chmielowca tylko jeden pacjent mógłby się więc ubiegać o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego, który ma być rozwiązaniem stałym i od 2022 r. dotyczyć wszystkich szczepień, nie tylko przeciwko koronawirusowi. Według ministra Niedzielskiego, jeśli utrzymają się obecne trendy, po zaszczepieniu wszystkich dorosłych Polaków poważne NOP miałoby 120 osób.

Według rzecznika praw pacjenta Fundusz Kompensacyjny to pierwszy krok do wprowadzenia w Polsce systemu no fault, obowiązującego m.in. w krajach skandynawskich. Przewiduje on wypłacenie pacjentowi odszkodowania za niezawinione zdarzenie niepożądane bez szukania winnych i obciążania personelu medycznego.