Wcześniej stało się tak, bo parlament uchwalił niekonstytucyjne przepisy. Teraz - bo na skutek zwrotu niesłusznie wpłaconych składek do ZUS wielu rolników przekroczyło dopuszczalny limit podatku pozwalający na ubezpieczenie w KRUS (limit podatku za 2006 r. to 2643 zł). Okaże się to już wkrótce, bo do 31 maja br. rolnicy muszą złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości podatku dochodowego za 2006 r. z działalności gospodarczej.
Problemu nie byłoby, gdyby pozwolono rolnikom doliczyć zwrócone składki do przychodu i podatku w zeznaniach za te lata, za które wcześniej je odliczali (poprzez korektę zeznań).
- Jestem rolnikiem i prowadzę działalność gospodarczą. Najpierw byłem ubezpieczony w KRUS, ale po zmianie ustawy zostałem przymusowo przeniesiony do ZUS, gdzie opłacałem składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po zakwestionowaniu tej ustawy przez Trybunał Konstytucyjny wróciłem do KRUS. W 2006 r. ZUS zwrócił mi składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które odliczyłem od podatku dochodowego. Abym mógł pozostać w 2007 r. w KRUS, wysokość mojego podatku za 2006 r. nie mogła przekroczyć 2643 zł. Czy kwota zwróconej przez ZUS składki zdrowotnej, którą musiałem doliczyć do podatku dochodowego, ma wpływ na ustalenie limitu pozwalającego na opłacanie składek do KRUS? - pyta Artur Obrępalski ze Starej Wsi.
Niestety, tak. Składka zdrowotna nie może obniżyć podatku dochodowego rolnikowi ubezpieczonemu w KRUS, bo taki rolnik w ogóle jej nie płaci. Z tego powodu zresztą nasz czytelnik dostał jej zwrot z ZUS, podobnie jak i składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy.
Rolnik musi więc doliczyć ją do kwoty podatku w tej części, w jakiej wcześniej odliczył ją od podatku (bo jak wiadomo, odliczał tylko w wysokości 7,75 proc., a płacił do ZUS wyższą). Pozostaje więc kwestia, za który rok.