Regulacja prawna pojęcia gospodarstwa rolnego oraz nieruchomości rolnej nie jest jednolita. Część norm odwołuje się do regulacji zawartych w kodeksie cywilnym, a część przepisów tworzy na własne potrzeby (zarówno w zakresie prawa cywilnego, jak również w zakresie postępowania administracyjnego) inne definicje jako zapisy szczegółowe w stosunku do kodeksu cywilnego, wyłączając tym samym jego stosowanie. Tak też jest w przypadku ustawy o podatku rolnym. Na potrzeby podatku rolnego należy stosować normatywne definicje zawarte w tejże ustawie.
[srodtytul]W kodeksie cywilnym[/srodtytul]
Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są takie, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. A więc w skład nieruchomości rolnej niewątpliwie wchodzą przede wszystkim grunty niezabudowane, ale także grunty pod budynkami i zabudowaniami gospodarczymi służącymi celom rolniczym, wraz z tymi zabudowaniami. Niekiedy w tym zakresie używa się zwrotu „działka siedliskowa”, a w odniesieniu do budynków „zabudowa zagrodowa”.
Kodeks w odniesieniu do nieruchomości rolnej nie wprowadza kryteriów w zakresie określonej powierzchni, która byłaby wymagana, aby uznać jakiś grunt za gospodarstwo. Decydujące znaczenie będzie miało tu jedynie przeznaczenie nieruchomości („są lub mogą być wykorzystywane do produkcji”). Ale już w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego znajdziemy poszerzoną definicję nieruchomości rolnej. Opiera się ona na zapisach kodeksowych z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne. Oznacza to, że niektóre nieruchomości traktujemy jako rolne w rozumieniu kodeksu cywilnego, ale nieprzeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego na cele rolnicze, nie będą nieruchomościami rolnymi w rozumieniu przepisów tej ustawy. Zbliżone uszczegółowienia definicji kodeksowej zawiera ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Wedle jej zapisów nieruchomość rolna to nieruchomość w rozumieniu kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy na cele inne niż rolne.
[srodtytul]Powierzchnia i przeznaczenie[/srodtytul]