Na jednym z ostatnich posiedzeń Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłowie spotkali się z nowym prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem i poprosili go o zbadanie sytuacji kobiet w ciąży i tuż po urodzeniu dziecka, którym ZUS zawiesza świadczenia.

[srodtytul]Bez świadczenia[/srodtytul]

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ZUS ma bowiem do tego prawo, gdy nabierze wątpliwości, czy umowa o pracę, która daje podstawę do ubiegania się o wypłatę tego zasiłku, nie została zawarta w celu wyłudzenia świadczeń. Najczęściej ZUS wstrzymuje wypłatę, gdy pracownica spodziewająca się dziecka znajduje zatrudnienie w rodzinnej firmie lub idzie w związku z ciążą na zwolnienie tuż po podpisaniu umowy.

Zdarza się jednak, że ZUS słusznie zawiesza świadczenie. Nierzadko bowiem osoba bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia zawodowego nagle zostaje zatrudniona na stanowisku menedżerskim z bardzo wysokim wynagrodzeniem. Poważne wątpliwości ZUS budzi także znaczna podwyżka wynagrodzenia.

[b]Słusznie czy niesłusznie, zawsze jednak wstrzymanie wypłaty zasiłku macierzyńskiego dotyka kobiet w najtrudniejszym dla nich okresie, tuż przed lub po urodzeniu dziecka. Rozwiązaniem problemu mogłaby być zmiana przepisów, tak by ZUS w razie wątpliwości musiał skierować sprawę do sądu i dopiero ten decydowałby o zawieszeniu świadczenia lub konieczności zwrotu niesłusznie wypłaconych pieniędzy. [/b] – Nie można zakładać, że kobiety zatrudniają się w czasie ciąży tylko po to, by wyłudzić z ZUS świadczenie – podkreślił Sławomir Piechota, szef komisji. – Dlatego zastanawiamy się nad przygotowaniem komisyjnego projektu nowelizacji przepisów, który by tę praktykę zmienił. Dużo zależy od analizy, jaką ma przeprowadzić na naszą prośbę ZUS.

[srodtytul]Za dużo procesów[/srodtytul]

Wiele kobiet, zanim uzyska prawo do tego świadczenia, korzysta także z zasiłków chorobowych. Z oficjalnych statystyk ZUS wynika, że od stycznia do kwietnia 2009 r. ponad 5 tys. osób odwołało się od decyzji ZUS dotyczących odmowy wypłaty lub zaniżenia zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Tylko w 300 przypadkach takie odwołanie zostało uwzględnione. Około 4 tys. spraw trafiło do sądów. W tym czasie rozpatrzyły one prawie 3,8 tys. takich odwołań. W 1171 przypadkach sędziowie stwierdzili, że te świadczenia należą się ubezpieczonym. Prawie 2 tys. razy sądy jednak podtrzymały decyzje ZUS.

Problem ten dotyczy wyłącznie kobiet zatrudnionych na etacie. Te, które prowadzą działalność gospodarczą, są w znacznie lepszej sytuacji. Zgodnie z[b] wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2007 r. (sygn. II UK 106/07) [/b][b]kobiety prowadzące własny biznes same mogą decydować o wysokości składek, jakie płacą na ubezpieczenia, a tym samym o wysokości świadczeń z ZUS, jakie należą im się m.in. z tytułu macierzyństwa[/b]. Podstawa wymiaru składek powinna się mieścić między 60 a 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zdaniem SN taka bizneswoman może podnieść sobie wysokość świadczenia nawet na miesiąc przed urodzeniem dziecka.

[ramka][b] Komentuje: Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, była minister pracy[/b]

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Najwyższa pora zapewnić kobietom spodziewającym się dziecka więcej ochrony. Od lat dzieje się tak, że gdy będąc w ciąży, znajdą pracę lub firma zmieni im zatrudnienie ze zlecenia na etat, to ZUS wstrzymuje im wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Potem często sąd przyznaje im prawo do tych pieniędzy. Otrzymują je jednak dopiero po zakończeniu trwającego wiele miesięcy procesu. Wynika z tego, że wcześniej zostały niesłusznie pozbawione środków do życia i musiały pielgrzymować po sądach, by je odzyskać. Dlatego chcemy, by ZUS nie mógł zawieszać tych świadczeń. W razie wątpliwości mógłby kierować taką sprawę do sądu i tam dochodzić zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/10/21/macierzynskie-bez-zawieszenia/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]