NFZ: nie blokować pacjentom prawa do wizyty w gabinecie lekarskim

W sytuacji gdy stan zdrowia tego wymaga - pacjent ma do skorzystania z osobistej wizyty w gabinecie lekarza rodzinnego – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aktualizacja: 19.06.2020 17:02 Publikacja: 19.06.2020 10:59

NFZ: nie blokować pacjentom prawa do wizyty w gabinecie lekarskim

Foto: AdobeStock

dgk

Zgodnie ze rekomendacją krajowego konsultanta ds. medycyny rodzinnej, wizytę w poradni powinien poprzedzić wywiad telefoniczny z pacjentem, po którym lekarz zdecyduje, czy wizyta na miejscu w poradni jest konieczna, czy wystarczy teleporada.

Podczas wywiadu telefonicznego lekarz ocenia, czy pacjent nie jest zakażony koronawirusem, czy jego problemy zdrowotne  wymagają wizyty w poradni, czy też będzie można pomóc mu podczas rozmowy telefonicznej, a także - czy w danym przypadku nie zachodzi stan zagrożenia życia.

Czytaj też: Teleporady zostaną po zarazie

Zdalne konsultacje z pacjentem można realizować, gdy telewizyta nie przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego lub brak zastosowania właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego, a pacjent otrzyma wystarczającą pomoc zdalnie, bez konieczności osobistego kontaktu z lekarzem.

- Teleporada nie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta - zaznacza NFZ.

W przypadku, gdy wizyta w gabinecie lekarza POZ okaże się konieczna, wtedy przed wejściem do gabinetu pacjent powinien zasłonić usta i nos maseczką, odkazić ręce, poddać się zmierzeniu temperatury.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że jeśli pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zgłosić to dzwoniąc na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta.

Zgodnie z rekomendacją krajowego konsultanta ds. medycyny rodzinnej, wizytę w poradni powinien poprzedzić wywiad telefoniczny z pacjentem, po którym lekarz zdecyduje, czy wizyta na miejscu w poradni jest konieczna, czy wystarczy teleporada. Podczas wywiadu telefonicznego lekarz ocenia, czy pacjent nie jest zakażony koronawirusem, czy problemy zdrowotne pacjenta wymagają wizyty w poradni, a także czy będzie można pomóc mu podczas rozmowy telefonicznej oraz czy nie ma do czynienia ze stanem zagrożenia życia. Jeśli wizyta w gabinecie lekarza POZ okaże się konieczna, wtedy przed wejściem do gabinetu pacjent powinien: zasłonić usta i nos maseczką, odkazić ręce, mieć zmierzoną temperaturę. NFZ podkreśla, że teleporada nie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Zdalne konsultacje z pacjentem można realizować, gdy telewizyta nie skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego lub brak zastosowania właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego. Zdalne konsultacje są wskazane wtedy, gdy gwarantują wystarczająca pomoc. Fundusz przypomina, że jeśli pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej, może zgłosić to do Narodowego Funduszu Zdrowia, np. dzwoniąc na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne