Reklama
Rozwiń

Bezpieczne wakacje z Rz: Turysta powinien dokładnie sprawdzić, co zawiera ubezpieczenie

Rozmowa dla Rzeczpospolitej z Agnieszką Szafran z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Publikacja: 07.06.2013 09:34

Bezpieczne wakacje z Rz: Ubezpieczenie nie obejmie ochroną turysty, który spowoduje szkodę pod wpływ

Bezpieczne wakacje z Rz: Ubezpieczenie nie obejmie ochroną turysty, który spowoduje szkodę pod wpływem alkoholu albo gdy zanurkuje bez akwalungu.

Foto: www.sxc.hu

Jaka jest odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku polis wakacyjnych?

Agnieszka Szafran:

To zależy od pakietu ubezpieczenia. Najczęściej takie polisy obejmują koszty leczenia za granicą czy następstwa nieszczęśliwych wypadków. Niektóre firmy oferują też ubezpieczenie assistance, które obejmuje np. pomoc prawną czy psychologa. Są ponadto ubezpieczenia uwzględniające koszty rezygnacji z wyjazdu lub wcześniejszego powrotu.

W zależności od oferty klienci mogą też wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni w razie spowodowania szkody na osobie czy w czyimś majątku. Jest również możliwość ubezpieczenia sprzętu sportowego czy bagażu.

A czy są sytuacje, które zwalniają ubezpieczyciela z odpowiedzialności?

Reklama
Reklama

Wyłączenia odpowiedzialności wynikają z ogólnych warunków ubezpieczenia. Standardową sytuacją tego rodzaju jest zdarzenie, które było następstwem wypicia alkoholu przez turystę czy sytuacja spowodowana rażącym niedbalstwem ubezpieczonego albo złamaniem przez niego miejscowego prawa. Inne wyłączenia zależą już od danego rodzaju ubezpieczenia.

O jakie wyłączenie może tu chodzić?

Brak ochrony może mieć związek z definicjami sformułowanymi przez ubezpieczyciela w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Przykładowo, ubezpieczyciel definiuje jacht jako mały obiekt pływający o powierzchni żagla do 10 mkw. Jeżeli turysta będzie pływał jachtem z większym żaglem, to ewentualne szkody, jakie może wyrządzić w trakcie żeglowania innym osobom, nie zostaną już objęte ochroną ubezpieczeniową.

UOKiK i "Rzeczpospolita" zapraszają na cotygodniowy cykl porad dla konsumentów, którzy planują urlop z biurem podróży. Porady udziela Agnieszka Szafran z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Reklama
Reklama

W większości wypadków ubezpieczenia turystyczne dotyczą wyjazdów zagranicznych. Dlatego warto sprawdzić, czy w momencie, gdy wyruszymy w podróż, ale będziemy jeszcze w Polsce, zawarte ubezpieczenie nas obejmie.

Powinniśmy też ustalić, jaka jest suma naszego ubezpieczenia, gdyż ubezpieczyciel odpowiada do wysokości tej sumy. Konsumenci muszą mieć przy tym świadomość, że jeżeli wybierają niższą składkę, to mają mniejszą ochronę ubezpieczeniową.

Co można zrobić, gdy np. w ogólnych warunkach ubezpieczenia natrafimy na zapis, który brzmi podobnie do zakazanej klauzuli?

Jeśli w umowie znajdzie się klauzula o podobnej treści a tożsamym skutku, należy o tym wspomnieć ubezpieczycielowi, by ten wykreślił niedozwolony zapis.

Jednakże postanowienie umowne tożsame z wpisanym do rejestru zabronionych nie wiąże konsumenta. Gdyby więc ubezpieczyciel powoływał się na taką klauzulę, klient może żądać przed sądem powszechnym uznania jej za niewiążącą.

Jednocześnie należy o takiej wątpliwej praktyce ubezpieczyciela zawiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który może wówczas wszcząć postępowanie w tej sprawie.

Reklama
Reklama

A jak wygląda kwestia ubezpieczeń zawieranych przez Internet?

Warto przeczytać regulamin świadczenia takich usług drogą elektroniczną. Powinny być w nim opisane m.in. zasady zawierania umów czy kwestie dotyczące ceny lub warunków wynagrodzenia. Jest to istotne w sytuacji, gdy oferta jest przedstawiana przez pośrednika, który może pobrać od nas wynagrodzenie za usługę.

Jeżeli zawieramy umowę ubezpieczenia podróży i bagażu drogą elektroniczną na okres krótszy niż 30 dni, to nie przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy. Jest to jeden z wyjątków od zasadniczej reguły, zgodnie z którą konsument ma prawo odstąpienia od umowy zawieranej na odległość. Jeżeli ubezpieczenie obejmowałoby okres dłuży niż 30 dni, to wówczas turysta ma prawo odstąpić od niej w ciągu 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub potwierdzenia jej warunków.

Jaka jest odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku polis wakacyjnych?

Agnieszka Szafran:

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama