Wezwanie do pielęgniarek i położnych do pomocy ofiarom przestępstw na tle wolności seksualnej skierował Aleksander Sopliński, wiceminister zdrowia.
Prawo takie służby medyczne dostały w wyniku nowelizacji kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego z czerwca 2013 r. Od tamtej pory stosowanie przemocy seksualnej oraz gwałt jest przestępstwem ściganym z urzędu.
„Wobec powyższego, gdy personel medyczny w szczególności lekarze, pielęgniarki, położne udzielając świadczeń medycznych stwierdzą, że zachodzi podejrzenie, iż ma do czynienia z ofiarą przemocy seksualnej, powinien przekazać powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury lub powiadomić policję."- pisze wiceminister
W związku z powyższym gdy ofiara gwałtu jest poddawana badaniom w lecznicy personel medyczny powinien podjąć współpracę z policją w procedurze zabezpieczenia śladów a także przy użyciu zestawu kryminalistycznego.
Jednocześnie ministerstwo przypomina, że służby medyczne mają też obowiązek zgłaszania przypadków przemocy w rodzinie. Dwa lata temu zobowiązała ich do tego nowela o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dlatego o przemocy trzeba informować niezwłocznie policję lub prokuratora.