Latem ubiegłego roku pewien mężczyzna podniósł zarzut przedawnienia, egzekwowanego administracyjnie obowiązku uiszczenia opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. Dłużnik, powołując się na przepisy prawa cywilnego wskazał, że od czasu jego pobytu w izbie wytrzeźwień upłynął już okres dziesięciu lat, w związku z czym roszczenie wierzyciela dawno się przedawniło. Mężczyzna wniósł o uchylenie nakazu zapłaty i wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty.
Wystawca nakazu, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień, działając w imieniu prezydenta miasta, stwierdził niezasadność zarzutu. Wierzyciel wyjaśnił, że opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień stanowi dochód jednostki samorządu terytorialnego, pobierany na podstawie odrębnych ustaw, o jakim mowa w ustawie o finansach publicznych.
Zgodnie z przepisami, do spraw dotyczących tego typu należności stosuje się przepisy Działu III Ordynacji podatkowej, w tym przepisy dotyczące przedawnienia zobowiązań podatkowych. Natomiast okres przedawnienia opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień powinien być liczony od dnia wejścia w życie ustawy o finansach publicznych, a więc od dnia 1 stycznia 2010 roku.
Mężczyzna złożył zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w którym podtrzymał zarzut przedawnienia obowiązku uiszczenia opłaty za pobyt w ośrodku. W jego ocenie opłata ulega przedawnieniu z upływem pięciu lat od końca roku, w którym stała się wymagalna. Mężczyzna ponownie wniósł o uchylenie nakazu zapłaty i wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty.