O takim przypadku informuje portal forsal.pl, który opisuje historię pana Patryka. Mężczyzna w 2005 roku przeprowadził się z Warszawy do pustelniczej chatki w Bieszczadach. Sprzedał wszystkie urządzenia elektroniczne (radio, telewizor, laptop, telefon), jednak nie wyrejestrował się z abonamentu RTV. W 2023 r. o zaległy abonament upomniała się Poczta Polska, a sprawa trafiła do sądu.
Portal zwraca uwagę, że nawet w tej oczywistej sytuacji (oczywistej, że pustelnik nie oglądał telewizji polskiej od 2005 r.), sąd nie uwolni pustelnika od zaległego abonamentu. Jak przykład przywołano wyrok w sprawie Polki, która na trzy lata wyjechała do Belgii, ale nie wyrejestrowała telewizora, który zabrała ze sobą.
Wyjazd za granicę nie uwalnia od opłat za abonament RTV
WSA w Gliwicach w orzeczeniu z 27 lutego 2024 r. (sygn. akt I SA/Gl 1153/23) stwierdził: "Powyższego stanowiska nie zmienia kwestia dotycząca >>wyprowadzenia się<< przez skarżącą do Belgii na okres od lipca 2007 r. do czerwca 2010 r., ani też późniejsze zamieszkanie w P. Opłata abonamentowa przypisana jest bowiem do abonenta, nie jest natomiast związana z prawem własności lokalu. Strona skarżąca w przypadku zaprzestania używania odbiorników telewizyjnych czy też odbiornika radiowego winna dopełnić w placówce pocztowej formalności związane z wyrejestrowaniem odbiorników."
Trzeba też pamiętać, iż zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2023 r. (sygn. akt II GSK 94/20), do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego są zobowiązane również osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, smartfona lub tabletu.
Czytaj więcej
Osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, smartfona lub tabletu są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.