Aktualizacja: 12.12.2024 09:01 Publikacja: 13.08.2024 10:27
Bieszczady
Foto: Adobe Stock
O takim przypadku informuje portal forsal.pl, który opisuje historię pana Patryka. Mężczyzna w 2005 roku przeprowadził się z Warszawy do pustelniczej chatki w Bieszczadach. Sprzedał wszystkie urządzenia elektroniczne (radio, telewizor, laptop, telefon), jednak nie wyrejestrował się z abonamentu RTV. W 2023 r. o zaległy abonament upomniała się Poczta Polska, a sprawa trafiła do sądu.
Portal zwraca uwagę, że nawet w tej oczywistej sytuacji (oczywistej, że pustelnik nie oglądał telewizji polskiej od 2005 r.), sąd nie uwolni pustelnika od zaległego abonamentu. Jak przykład przywołano wyrok w sprawie Polki, która na trzy lata wyjechała do Belgii, ale nie wyrejestrowała telewizora, który zabrała ze sobą.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
O likwidacji abonamentu RTV dużo mówi się od dawna, na razie jednak wciąż brakuje konkretnych działań. Najnowsze informacje wskazują jednak, że nie zastąpi go żadna nowa opłata. Jak więc finansowane będą media publiczne?
Abonament RTV być może już wkrótce zastąpiony zostanie przez opłatę audiowizualną. Trwają prace nad jej wprowadzeniem. W założeniu ma być łatwiejsza do wyegzekwowania, a to dzięki połączeniu jej płatności z rozliczaniem PIT.
Czy w 2025 roku abonament RTV zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną? Prace rządu nad nową ustawą trwają. Na razie wiadomo, że stawki opłat abonamentowych na przyszły rok się nie zmienią. Obowiązuje też szereg zwolnień z opłat. Kogo dotyczą?
Abonament na media publiczne ma zastąpić finansowanie z budżetu. Trwają pracę nad wdrażaniem Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Nie przewiduje się ograniczenia możliwości służb w zakresie kontroli operacyjnej dziennikarzy.
Taką kwotę jednorazowo wyegzekwowała w tym roku skarbówka za niezarejestrowanie telewizorów i niepłacenie abonamentu RTV.
Pieniądze zebrane z abonamentu RTV należy przekazywać spółkom mediów publicznych, a nie chomikować w depozycie sądowym – taki jest sens kolejnego postanowienia sądu rejestrowego.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła w poniedziałek decyzję w sprawie wysokości stawek abonamentu za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w 2025 r.
TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej - informuje portal wirtualnemedia.pl. Nowe przepisy, oznaczające koniec abonamentu RTV, mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas