Ucięta karta wyborcza i brak możliwości zagłosowania na PiS? PKW wyjaśnia

Państwowa Komisja Wyborcza odniosła się do kwestii krążących po Internecie zdjęć karty wyborczej, uciętej w sposób uniemożliwiający oddanie głosu na PiS i Bezpartyjnych Samorządowców.

Publikacja: 07.04.2024 10:58

Ucięta karta wyborcza i brak możliwości zagłosowania na PiS? PKW wyjaśnia

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Od soboty w sieci krąży zdjęcie karty wyborczej, przeznaczonej do głosowania w wyborach do Sejmiku województwa mazowieckiego. Zdjęcie, wykonane w lokalu jednej z obwodowych komisji wyborczych w Warszawie, przedstawia kartę z nazwiskami kandydatów do Sejmiku. Jak jednak można zauważyć, karta została ucięta w taki sposób, że zniknęły dwa rzędy kratek.

Gdyby taką kartę otrzymał dziś wyborca, nie miałby możliwości postawienia krzyżyka przy nazwiskach z list Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Co więcej, ze zdjęć wynika, że na wadliwej karcie znajdował się stempel Wojewódzkiej Komisji Wyborczej. Jak sprawę skomentowała PKW?

Czytaj więcej

Pijani członkowie komisji wyborczych. Aż 3.5 promila alkoholu we krwi

Ucięte kratki. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia

Państwowa Komisja Wyborcza odniosła się do sprawy, zapytana o kwestię zdjęć podczas konferencji zorganizowanej dziś po godzinie 10:00.

— Państwowa Komisja Wyborcza w swoich wytycznych zawarła szczegółową procedurę działania w takiej sytuacji. Komisja obwodowa w momencie, kiedy otrzymuje karty w przeddzień głosowania, ma obowiązek sprawdzenia nie tylko liczby tych kart które otrzymała, ale również ich treści. — skomentowała sprawę szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podczas konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak wskazano, podczas organizacji wyborów zdarzają się tego typu błędy, które są jednak szybko korygowane.

— I tutaj, jak mówię, został od razu poinformowany koordynator wyznaczony w Warszawie dla danej dzielnicy i przekazał informację dalej. Te karty zostały wycofane i zarządzono dodruk nowych kart. — wyjaśniła Magdalena Pietrzak.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne