Czy Izrael zapłaci zadośćuczynienie za śmierć polskiego wolontariusza?

To, czy Izrael zapłaci zadośćuczynienie za śmierć polskiego wolontariusza, który najprawdopodobniej zginął w Strefie Gazy, będzie zależało od dobrej woli tego kraju - przyznaje nieoficjalne ekspert. Polscy dyplomaci mają ograniczone pole manewru.

Publikacja: 03.04.2024 17:00

Samochód wolontariuszy z World Central Kitchen

Samochód wolontariuszy z World Central Kitchen

Foto: Ali Jadallah / Anadolu/ABACAPRESS.COM

Siły obronne Izraela (IDF) wzięły odpowiedzialność za przeprowadzony z poniedziałku na wtorek atak, w którym zginęli wolontariusze organizacji pomocowej World Central Kitchen, w tym – według licznych doniesień – obywatel Polski. Armia izraelska poinformowała, że wszczęte zostanie śledztwo wyjaśniające przyczyny tego zajścia, zaś minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył, że jeśli ustalenia te się potwierdzą, to Izrael winien jest rodzinom zmarłych przeprosiny i odszkodowania.

Jak przyznaje w nieoficjalnej rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekspert od prawa międzynarodowego, Polska może domagać się od Izraela przyjęcia odpowiedzialności za śmierć swojego obywatela, ale bez dobrej woli dyplomatycznej drugiej strony, próby uzyskania zapłaty – raczej zadośćuczynienia dla rodziny ofiary, niż odszkodowania - spełzną na niczym. Ostateczny rezultat zależny będzie już tylko od wyników negocjacji między państwami.

Czy Izrael zapłaci za śmierć Polaka 

Jeśli Izraelowi zależałoby na szybkim wyjaśnieniu sprawy, to – jak wyjaśnia ekspert – powinien wziąć on odpowiedzialność za śmierć Polaka, wyrazić z jej powodu ubolewanie i wypłacić Polsce ustaloną kwotę. Trzeba jednak pamiętać, że Izrael przeprowadzi swoje postępowanie, a w związku z trwającym w Strefie Gazy konfliktem zbrojnym, badane mogą zostać różne wątki zajścia. Na przykład to, czy siły zbrojne mogły mieć jakiekolwiek podejrzenia, że konwoje, którymi poruszali się wolontariusze nie zostały w jakiś sposób wykorzystane przez bojowników Hamasu. Choć, jak precyzuje ekspert, nawet to nie zmieniałoby faktu, że osobom cywilnym przysługuje ochrona. Jednak, aby postępowanie w tej sprawie było w pełni transparentne powinno zostać umiędzynarodowione. A to w praktyce oznacza, że włączone zostałyby do niego międzynarodowe instytucje i dopuszczeni przedstawiciele państwa zainteresowanego.

Czytaj więcej

Donald Tusk do Beniamina Netanjahu: Atak na wolontariuszy w Gazie i reakcja Izraela budzą zrozumiałą złość

Choć taki obrót spraw naszemu rozmówcy wydaje się mało realny, trudno wyobrazić sobie inną ścieżkę, na której wywalczenie jakiekolwiek zapłaty dla rodziny tragicznie zmarłego byłoby możliwe. Teoretycznie mogłaby ona próbować dochodzić sprawiedliwości przed izraelskimi sądami, ale szanse powodzenia takiego działania nasz rozmówca ocenia jako nikłe. Zaś wszczęcie w Polsce prokuratorskiego śledztwa odbiera jako symboliczny gest w sprawie, bo prowadzący je nie będą mieli możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek czynności dowodowych. Dobra wola Izraela jest zatem kluczowa, bo bez niej Polska nie zrobi nic.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność