Reklama
Rozwiń

Trybunalski dokument w sprawie TVP nie ma mocy prawnej

Trybunał Konstytucyjny nakazał Skarbowi Państwa powstrzymanie się od czynności zmierzających do likwidacji spółek mediów publicznych. Postanowienie zostało wydane w odpowiedzi na wniosek grupy posłów PiS. Okazuje się jednak, że postanowienie ma wady formalne, a minister kultury nie będzie nim związany, mówi prof. Katarzyna Bilewska, adwokatka, ekspertka prawa handlowego.

Publikacja: 15.12.2023 15:25

Trybunalski dokument w sprawie TVP nie ma mocy prawnej

Foto: AdobeStock

- Od kiedy to Trybunał Konstytucyjny może decydować o tym, czy władze spółki prawa handlowego mogą lub nie mogą być odwołane? Bo taki jest sens wydanego w ostatni czwartek postanowienia TK w sprawie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

- Trybunał wydał zabezpieczenie zobowiązujące Skarb Państwa reprezentowany przez ministra kultury do powstrzymania się od konkretnych działań wobec spółek TVP i PR. Jednak w tym dokumencie wydanym w budynku przy warszawskiej Alei Szucha widzę zupełnie podstawowe wady formalne. Został on wydany w związku z wnioskiem grupy posłów PiS, dotyczącym zgodności przepisów kodeksu spółek handlowych z Konstytucją. Rzeczywiście, Trybunał Konstytucyjny może w zupełnie wyjątkowych przypadkach wydać postanowienia o zabezpieczeniu w celu zatrzymania skutków prawnych, ale dotyczy to sytuacji wniesienia skargi konstytucyjnej po wyczerpaniu drogi sądowej przed sądami powszechnymi. Jednak w tym przypadku nie było podstawy do wydania takiego orzeczenia, bo wniosek posłów dotyczył dokonania interpretacji prawa w tzw. wyroku interpretacyjnym i nie miał związku z żadnymi toczącymi się postępowaniami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono