Mniej przemocy domowej, więcej rówieśniczej. Szkoła nie pomaga

Dwoje na troje dzieci doświadczyło przemocy ze strony rówieśników, co trzecie zaś – od bliskich dorosłych. Wykorzystanie seksualne spotkało co czwartego małoletniego – wynika z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Publikacja: 24.10.2023 03:00

Mniej przemocy domowej, więcej rówieśniczej. Szkoła nie pomaga

Foto: Adobe Stock

Raport „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce” publikowany jest od 2013 r. co pięć lat. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie ponad 2000 nastolatków z całej Polski (w wieku 11–17 lat, w przypadku pytań o przemoc seksualną – 13–17 lat).

Najczęściej wskazywanym w badaniu rodzajem przemocy – 66 proc. respondentów niezależnie od płci i wieku – była ta pochodząca od rówieśników. Przy czym częściej wskazywały na nią dzieci z miast (70 proc.) niż ze wsi (63 proc.). Widać wyraźny wzrost we wszystkich jej typach: fizyczna z 41 w 2013 r. do 48 w 2023 r., psychiczna zaś – 28 do 43 proc. Liczba osób, które doświadczyły prześladowania (długotrwałego znęcania się) to 18 proc. w porównaniu z 11 proc. dekadę wcześniej.

Czytaj więcej

Rząd przyjął narodową strategię walki z przemocą seksualną wobec dzieci

Co trzecie dziecko spotkała przemoc ze strony bliskich dorosłych. Jeśli jednak ograniczyć odpowiedzi tylko do roku poprzedzającego badanie, to odsetek ten wyniósł 20 proc., podczas gdy w 2018 r. było to 33 proc. Znacząco spadła liczba dzieci doświadczających regularnie przemocy fizycznej – z 22 proc. w 2013 r. do 15 proc. w obecnej edycji badania. Choć ojcowie i matki stosują przemoc w zbliżonym stopniu, to mężczyźni częściej uciekają się do przemocy fizycznej (35 proc. wobec 31 proc.), a kobiety psychicznej – 43 proc. wobec 39 proc.

Znacznie mniej korzystnie dla ojców wypada odpowiedź na pytanie, u kogo dzieci poszukują pomocy – znaleźli się dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 45 proc. Małoletni znacznie częściej szukają wsparcia u matek (65 proc.), koleżanek i kolegów (64 proc.). Jeszcze gorzej w tej kwestii wypada system edukacji – 13 proc. krzywdzonych dzieci zgłasza się do psychologa/pedagoga w szkole, a 11 proc. do nauczyciela.

Czytaj więcej

Ustawa Kamilka: krzywda dzieci pod lupą ekspertów

Trzecią kategorią najczęściej doświadczanej przemocy jest przemoc seksualna. 24 proc. respondentów doświadczyło wykorzystania seksualnego bez dotyku. Chodzi tu o ekspozycję na ekshibicjonizm (wzrost z 9 proc. w 2018 r. do 14 proc.), słownej przemocy seksualnej (z 8 proc. w 2013 do 11 proc.), uwodzenie w internecie (10 proc.) czy publikowanie ich nagiego wizerunku bez zgody (3 proc.).

W kwestii przemocy seksualnej najbardziej wyraźna jest nierównowaga między płciami. Dziewczynki doświadczają wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego dwukrotnie częściej (34 proc. wobec 17 proc.), i cztery razy częściej z kontaktem fizycznym (13 proc. wobec 3 proc.).

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne