W bagażach turystów funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znajdują egzotyczne muszle przydaczni, kilogramy koralowców rafotwórczych, leki tradycyjnej medycyny chińskiej, zawierające składniki objęte konwencją waszyngtońską, wyroby ze skóry krokodyla, zęby hipopotama czy wypchane zwierzęta. Tego typu pamiątki oferowane przez lokalnych handlarzy narażają turystów na wiele nieprzyjemnych sytuacji. Za ich przewożenie grozi bowiem grzywna lub kara do pięciu lat więzienia.

Czytaj także:

Co zrobić, by opóźniony lot lub brzydki hotel nie zepsuły wakacji

W wypadku rafy koralowej prawo jest bardzo restrykcyjne. Nie ma znaczenia, czy jej fragmenty zostały kupione jako egzotyczna pamiątka, czy zebrane podczas spaceru po plaży.

Lista zagrożonych gatunków zwierząt i roślin jest bardzo długa. Nie sposób ich wszystkich zapamiętać, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zrezygnować z zakupu. Torebka lub portfel ze skóry węża czy afrykańska statuetka z kości słoniowej i tak zostanie nam odebrana na lotnisku.

Niektórych przedmiotów nie wolno też wnosić na pokład samolotu. Warto o tym pamiętać, gdy pakujemy bagaż, wracając z wakacji.

W całej Unii Europejskiej obowiązują takie same zakazy. Oczywiste jest to, że wybierając się w podróż, nie możemy ze sobą zabrać broni palnej ani przedmiotów z ostrzem. Wśród przedmiotów, których nie pozwala się zabrać na pokład, przepisy wymieniają m.in. urządzenia do uboju zwierząt czy wiosła. Rozczarowani mogą być miłośnicy golfa. Kije będą musiały lecieć w luku bagażowym.

Unijne prawo wciąż utrzymuje zakaz wnoszenia na pokład płynów w opakowaniach o pojemności przekraczającej 100 ml, w tym perfum, past do zębów czy żelów do włosów. Lista przedmiotów, których nie można wnieść na pokład samolotu, jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego: www.ulc.gov.pl.