Wnioski płynące z najnowszej aktualizacji badania „Barometru stabilności otoczenia prawnego” – po pierwszym półroczu 2022 r. – są alarmujące. Produkcja prawa znowu silnie przyspiesza. Po tym jak w 2020 roku – z powodu pandemii – doszło do ograniczenia tempa przyrostu nowych przepisów (co wynikało głównie z początkowego paraliżu procesu legislacyjnego organów państwa), w 2021 roku produkcja prawa lekko odbiła, a w I półroczu 2022 roku widoczny jest już wręcz skokowy wzrost liczby nowych regulacji. Od początku stycznia do końca czerwca 2022 r. ustanowiono w Polsce 955 aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych), składających się z 14 487 stron maszynopisu. Oznacza, to wzrost liczby stron aż o 75% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, kiedy uchwalono 8 349 strony nowego prawa.

Autorzy raportu wskazują, że za silny wzrost liczby nowych przepisów odpowiada przede wszystkim przyrost nowych rozporządzeń, a więc aktów wykonawczych administracji rządowej. W pierwszym półroczu uchwalono 858 tego typy aktów, na które złożyło się 12 628 stron maszynopisu (wzrost rok do roku liczby stron o 121 proc.). W tym czasie uchwalono też 94 ustawy o łącznej objętości 1719 stron (wzrost o 9 proc.) i ratyfikowano trzy umowy międzynarodowe składające się z 86 stron (wobec 1063 stron przed rokiem). Liczba stron rozporządzenia przypadająca na jedną stronę ustawy wzrosłą więc z 3,2 do 7,3. - To niepokojące zjawisko z punktu widzenia transparentności procesu legislacyjnego - zauważono w raporcie. Jak przypomniano, rozporządzenia nie muszą być poddawane konsultacjom publicznym zgodnie z rygorem Regulaminu Pracy Rady Ministrów.

- Jeśli przyjąć założenie, że dynamika wzrostu produkcji prawa o 75 proc. utrzyma się w II półroczu, to w całym 2022 roku przyjętych zostałoby 36,7 tys. stron maszynopisu przepisów, czyli najwięcej w historii! Byłoby to o 1,4 tys. stron więcej niż w rekordowym dotąd 2016 roku, kiedy liczba stron nowego prawa sięgnęła 36,3 tys. Byłoby to też niemal tyle samo, ile łącznie przyjęto nowego prawa przez całe lata 90 - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Pandemia zatrzymała produkcję prawa