#RZECZoPRAWIE - Krzysztof Kopeć: czy trzeba się bać leków biopodobnych

Leki biopodobne są tak samo bezpieczne i skuteczne jak leki biologiczne referencyjne, którymi już jesteśmy leczeni. Straszenie nimi pacjentów to efekt krwawej walki o rynek - twierdzi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Aktualizacja: 13.08.2018 17:18 Publikacja: 13.08.2018 16:30

Krzysztof Kopeć

Krzysztof Kopeć

Foto: ROL

dgk

Gość Karoliny Kowalskiej w poniedziałkowej #RZECZoPRAWIE mówił o  lekach biopodobnych, które właśnie wchodzą na listę refundacyjną po 10 latach wyłączności cenowej leków oryginalnych. Dlaczego straszy się nimi pacjentów?

- Temat będzie coraz częściej obecny w mediach, ale to pozytywna tendencja. Leki biologiczne biopodobne - ta nazwa źle się kojarzy. Tak pejoratywnie, jak "wyrób czekoladopodobny. Z prof. Bralczykiem analizowaliśmy temat i według nas te leki powinny się nazywać "leki biologiczne biorównoważne". One są tak samo skuteczne i tak samo ważne w terapii jak leki biologiczne oryginalne, czyli referencyjne - powiedział Krzysztof Kopeć.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr