Roślina pochodząca z wysp Pacyfiku popularnie zwana kava uznawana jest za środek leczniczy. Porównuje się ją do kawy i yerba mate.
Czytaj także: Przypadkowa legalizacja narkomanii w Polsce już za chwilę
W sprawie wykreślenia kavy z listy zakazanych substancji interpelował w 2016 r. poseł Piotr Marzec „Liroy".
- Choć kava ma lekkie działanie psychoaktywne, żadne dostępne źródła nie stwierdzają, by można się od niej uzależnić. Działanie kavy można porównać w pewnym stopniu do odwrotnego działania kofeiny - uspokaja, ułatwia sen i skłania do lenistwa. Przy normalnym spożyciu kava ma lekkie działanie relaksujące powodując rozluźnienie mięśni i stan beztroski przy jednoczesnej jasności umysłu. W przeciwieństwie do alkoholu, kava hamuje skłonność do agresji. Bardzo trudne jest nadmierne spożycie kavy ze względu na konieczność konsumpcji stosunkowo ogromnej ilości tej rośliny – pisał w interpelacji poseł Marzec.
Za legalizacją substancji opowiadała się głośno organizacja "Kava w Polsce". Wyjaśnia, że wykreślenie z czarnej listy nie oznacza, że roślina jest w pełni dostępna i legalna w każdej formie.
- Ciągle są jeszcze pewne bariery, np. jeśli chodzi o sprzedaż w samej Polsce, czy to jak traktują kavę w Polsce firmy z sektora finansowego, rozmaite służby, itd. Tak więc jeszcze nie czas by zamawiać kavę. Ale idzie ku dobremu – czytamy komunikacie kampanii „Kava w Polsce".
Czytaj także: Ustawa Liroya utrudniła dostęp do marihuany
Fragment uzasadnienia do projektu nowelizacji:
"(...) z wyłączeniem substancji kava kava - rośliny żywe lub susz, nasiona, wyciągi oraz ekstrakty, która zgodnie z stanowiskiem zespołu winna być usunięta z wykazu środków odurzających, bowiem nie działa na ośrodkowy układ nerwowy w stopniu powodującym zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, jak również nie ma dowodów na powodowanie szkód społecznych przez używanie tej substancji."
Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc
Polska od 2012 r. była ostatnim krajem w Europie, w którym zakazano pieprzu metystynowego.
Czytaj także: Olejek cbd - fakty, opinie, cena i mity