Roślina pochodząca z wysp Pacyfiku popularnie zwana kava uznawana jest za środek leczniczy. Porównuje się ją do kawy i yerba mate.

Czytaj także: Przypadkowa legalizacja narkomanii w Polsce już za chwilę

W sprawie wykreślenia kavy z listy zakazanych substancji interpelował w 2016 r. poseł Piotr Marzec „Liroy".

- Choć kava ma lekkie działanie psychoaktywne, żadne dostępne źródła nie stwierdzają, by można się od niej uzależnić. Działanie kavy można porównać w pewnym stopniu do odwrotnego działania kofeiny - uspokaja, ułatwia sen i skłania do lenistwa. Przy normalnym spożyciu kava ma lekkie działanie relaksujące powodując rozluźnienie mięśni i stan beztroski przy jednoczesnej jasności umysłu. W przeciwieństwie do alkoholu, kava hamuje skłonność do agresji. Bardzo trudne jest nadmierne spożycie kavy ze względu na konieczność konsumpcji stosunkowo ogromnej ilości tej rośliny – pisał w interpelacji poseł Marzec.

Za legalizacją substancji opowiadała się głośno organizacja "Kava w Polsce". Wyjaśnia, że wykreślenie z czarnej listy nie oznacza, że roślina jest w pełni dostępna i legalna w każdej formie.

- Ciągle są jeszcze pewne bariery, np. jeśli chodzi o sprzedaż w samej Polsce, czy to jak traktują kavę w Polsce firmy z sektora finansowego, rozmaite służby, itd. Tak więc jeszcze nie czas by zamawiać kavę. Ale idzie ku dobremu – czytamy komunikacie kampanii „Kava w Polsce".

Czytaj także: Ustawa Liroya utrudniła dostęp do marihuany

Fragment uzasadnienia do projektu nowelizacji:

"(...) z wyłączeniem substancji kava kava - rośliny żywe lub susz, nasiona, wyciągi oraz ekstrakty, która zgodnie z stanowiskiem zespołu winna być usunięta z wykazu środków odurzających, bowiem nie działa na ośrodkowy układ nerwowy w stopniu powodującym zagrożenie zdrowia lub życia ludzi, jak również nie ma dowodów na powodowanie szkód społecznych przez używanie tej substancji."

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Polska od 2012 r. była ostatnim krajem w Europie, w którym zakazano pieprzu metystynowego.

Czytaj także: Olejek cbd - fakty, opinie, cena i mity