– Od 2016 r. sytuacja seniorów w Polsce, mimo zgłaszanych przez nas uwag, nie poprawiła się ani trochę – mówi „Rzeczpospolitej" Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.
Biuro RPO opracowało raport o sytuacji życiowej osób starszych. We wtorek zostanie zaprezentowany podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Raport pokazuje, że poprawy wymagają w zasadzie wszystkie aspekty życia osób starszych – począwszy od systemu opieki zdrowotnej poprzez wsparcie społeczne aż do problemu dyskryminacji ze względu na wiek.
– W Polsce na 9 mln osób w podeszłym wieku jest zaledwie 400 geriatrów – zwraca uwagę Sylwia Spurek. W praktyce znaczy to, że zmagający się z wieloma chorobami mają ograniczony dostęp do specjalistów. – Pacjenci wciąż słyszą od lekarzy, że „starość musi boleć" – mówi Spurek.
Lekceważenie to dotyka zwłaszcza osób z chorobami otępiennymi, które traktowane są jako „trudni pacjenci" i z tego powodu często odmawia się im leczenia i dostępu do diagnostyki medycznej.
RPO zwraca także uwagę, że nowa ustawa o sieci szpitali nie uwzględniła oddziałów geriatrycznych, a spychanie tej opieki na oddziały internistyczne odbija się negatywnie na seniorach.