Czy kobiety powinny być przymusowo badane

Elżbieta Kozik: Badania mammograficzne i cytologia powinny być obowiązkowe. Wanda Nowicka: To nie jest najwłaściwsza forma profilaktyki

Aktualizacja: 22.04.2010 02:50 Publikacja: 22.04.2010 01:39

Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum

Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum

Foto: Fotorzepa, Przemysław Wierzchowski Prz Przemysław Wierzchowski

[srodtytul]Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum:[/srodtytul]

Badania mammograficzne i cytologia powinny być obowiązkowe i zapisane w kodeksie pracy. Wprowadzenie takiego rozwiązania przysłuży się walce o zdrowie kobiet i spowoduje wczesne wykrywanie raka piersi oraz szyjki macicy. A wcześnie wykryta choroba to również tańsze leczenie.

Dlatego to nie tylko interes kobiet, ale nasz wspólny, społeczny. Dopóki kobiety same nie uznają, że powinny się badać, trzeba je do tego zmuszać. Wtedy także i kobiety niepracujące, których nie dotyczy kodeks pracy, zobaczą, że to się opłaca i jest w dobrym tonie, i same zaczną podejmować decyzje o wykonywaniu badań.

Propozycję obowiązkowych badań popieram także dlatego, że bardzo często spotykam kobiety, u których choroba jest zaawansowana w takim stopniu, iż już nic nie można zrobić. Trudno uwierzyć, że w kraju, w którym jest tak duży dostęp do informacji, a problem raka piersi jest tak nagłośniony, bywają jeszcze takie przypadki.

[i]—not. maty[/i]

[srodtytul]Wanda Nowicka, feministka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny:[/srodtytul]

Przymusowe badania mammograficzne i cytologia nie są najwłaściwszą formą profilaktyki. Z dwóch powodów. Po pierwsze taki przymus jest naruszeniem praw pacjenta i ustawy o zawodzie lekarza, która mówi, że na każdą procedurę medyczną musi być zgoda pacjenta. Po drugie ten projekt obejmuje tylko kobiety zatrudnione. Oznacza to, że bardzo duża część nie będzie mogła z niego korzystać. Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło żadnego rozwiązania dla kobiet rolniczek, bezrobotnych, matek niepracujących czy kobiet w starszym wieku. Ministerstwo powinno przede wszystkim zainwestować w kampanie edukacyjne i promujące badania profilaktyczne. Kobiety powinny badać się dlatego, iż wiedzą, że to jest niezbędne, a nie dlatego, że są do tego zmuszone. Są przecież świadomymi obywatelkami i potrafią o sobie same decydować. Ich prawo do decydowania musi być szanowane. Pomysł, który proponuje Ministerstwo Zdrowia, to pójście na skróty, a nie rzeczywisty sposób na rozwiązanie problemu raka piersi i szyjki macicy.

[i]—not. maty[/i]

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne