E-learning: więcej nauki na studiach przez Internet

Szkoły wyższe będą mogły prowadzić większość zajęć przez Internet

Publikacja: 16.08.2011 03:00

E-learning: więcej nauki na studiach przez Internet

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Uczelnie będą mogły kształcić przez Internet praktycznie bez żadnych limitów. Jest już gotowy projekt rozporządzenia w sprawie e-learningu – czeka na podpis ministra edukacji.

Zobacz projekt nowelizacji rozporządzenia  w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (pdf; 180 KB)

Obecnie szkoły wyższe mogą prowadzić w sieci maksymalnie 60 proc. zajęć. Pozostałe muszą się odbyć na terenie szkoły.

 

– Mniej formalizmu na pewno skłoni wielu młodych ludzi przebywających za granicą do zainteresowania się kształceniem w Polsce – mówi Agnieszka Łądkowska, która mieszkając w Niemczech i Singapurze, skończyła studia magisterskie na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym (PUW). I o to właśnie chodzi autorom zmian – potwierdza nam Leszek Cieśla z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Limity były sztucznym wymogiem ograniczającym rozwój kształcenia na odległość – mówi Rafał Piętka z Wyższej Szkoły Zarządzania/Polish Open University.

20 uczelni oferuje obecnie studentom studia i zajęcia online

– Nie będzie już przeszkód, by uczelnia wykorzystała w pełni potencjał e-learningowy i oferowała studentom kształcenie w ramach poszczególnych przedmiotów, a nawet kierunków, w całości online – dodaje Wiesław Przybyła, pełnomocnik rektora ds. studiów zdalnych na PUW. Tam z platformy e-learningowej w tym roku korzystało blisko 10 tys. osób.

Zmiany wcale jednak nie oznaczają, że student nigdy nie pojawi się na uczelni. W projekcie zaznaczono, że kształcenie praktyczne, zajęcia laboratoryjne, terenowe i warsztatowe powinny się odbywać w warunkach rzeczywistych.

– Trudno sobie wyobrazić naukę masażu czy fonetyki angielskiej na platformie zdalnego nauczania – mówi Wiesław Przybyła. Projekt utrzymuje też obowiązek przeprowadzania konsultacji, zaliczeń i egzaminów w siedzibie uczelni.

To nie wszystkim się podoba.

– Zmuszanie studentów do przyjazdu na egzaminy może ich skutecznie zniechęcić do nauki – uważa Marcin Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego.

Studia online oferuje ok. 20 z prawie 400 uczelni. Zwykle są one tańsze.

Np. tradycyjne studia zaoczne na Politechnice Warszawskiej na elektronice i telekomunikacji kosztują 3 tys. zł za semestr, a e-learning 1740 zł za pierwszy semestr. W kolejnych płaci się tylko za wybrane przez studenta przedmioty.

Czytaj też:

Zobacz serwis

»

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”