Kiedy dyrektor powinien powołać zespoły?
Zgodnie z rozporządzeniem w szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych zespoły powinny powstać do 31 marca 2012 r. Oznacza to, że można je utworzyć w każdym terminie. Ważne jest, aby ich członkowie mieli czas na zapoznanie się z opiniami i orzeczeniami, na obserwacje pedagogiczne, na rozmowy z uczniami i ich rodzicami. Rozpoznanie indywidualnych potrzeb ucznia to proces. Nie uda się go przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Dlatego im zespoły zaczną wcześniej pracować, tym większa pewność, że zdążą dobrze określić potrzeby uczniów.
Jak zaplanować pracę nauczycieli?
Spotkania zespołu powinny być bardzo dobrze zorganizowane. Należy pamiętać, że z jednej strony uczestniczą w nich wszyscy nauczyciele i specjaliści pracujący z uczniem, z drugiej – mogą również rodzice dziecka. Dlatego lepiej, aby odbywały się w godzinach popołudniowych. Trzeba też z odpowiednim wyprzedzeniem zawiadomić rodziców o terminie spotkania, aby mieli możliwość wskazania dyrektorowi specjalistów, których chcą zaprosić.
Planując spotkania zespołów, powinniśmy zadbać o racjonalne wykorzystanie czasu. Dla uczniów z jednego oddziału w skład zespołu wchodzą ci sami nauczyciele. Warto pomyśleć o tym, by spotkania tego zespołu odbyły się w jednym dniu, a kolejność uczniów w planie powinna uwzględniać obecność specjalistów i rodziców. Z mojej praktyki wynika, że na jednego ucznia trzeba przewidzieć od 15 do 30 minut, w zależności od tego, jaka jest sytuacja dziecka.