Hiszpania i Włochy przegrały w sprawie jednolitego patentu
WŁASNOŚĆ PRZEMYSŁOWA
Unia jako całość nie mogłaby przyjąć wspólnego systemu ochrony patentowej w rozsądnym czasie – orzekł Trybunał.
W 2011 r. państwa członkowskie, z wyjątkiem Włoch i Hiszpanii, podjęły za zgodą Rady wzmocnioną współpracę, by stworzyć jednolity system ochrony patentowej. Włochy i Hiszpania wniosły do Trybunału Sprawiedliwości UE o stwierdzenie nieważności decyzji Rady. Trybunał oddalił jednak skargi obu krajów.
Rada może wydać zgodę na podjęcie wzmocnionej współpracy w ostateczności, jeżeli ustali, że jej cele nie mogą zostać osiągnięte w rozsądnym terminie przez Unię jako całość. Trybunał podkreślił, że działania podejmowane od 2000 r. na rzecz przyjęcia jednolitego patentu dla całej Unii skończyły się niepowodzeniem. Z tego względu decyzja Rady wspiera proces integracji, wbrew zarzutom państw skarżących. Trybunał nie zgodził się także z zarzutami, że decyzja Rady narusza rynek wewnętrzny oraz spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną UE. Co więcej, decyzja Rady nie narusza kompetencji, praw ani obowiązków państw członkowskich, które nie uczestniczą we wzmocnionej współpracy – orzekł TSUE.
Polska brała udział w podjęciu wzmocnionej współpracy w sprawie jednolitego patentu europejskiego, ale wycofała się niedawno ze względu na koszty wdrożenia systemu.