Zgodnie z przyjętymi wczoraj zasadami utworzona będzie lista substancji, poddanych obserwacji ze względu na ich potencjalną szkodliwość. Ich obecność w wodach powierzchniowych będzie monitorowana w celu oszacowania, czy powinny się znaleźć w przyszłości na liście substancji priorytetowych, regularnie kontrolowanych. Po raz pierwszy badaniom podlegać będą trzy substancje używane w lekach (środki hormonalne: 17alphaethinylestradiol, 17beta-estradiol oraz środek przeciwbólowy - Diclofenac).
Zmienione mają być także środowiskowe normy jakości (EQS) określające maksymalne stężenie poszczególnych substancji zanieczyszczających lub ich grup w wodzie, osadach (wszelkie substancje przenoszone przez wodę i osiadające na dnie) lub we florze i faunie (wszystkie żywe organizmy). Stężenie to nie powinno być przekraczane, ze względu na ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Normy jakości dla substancji priorytetowych mają być włączone do istniejących już planów gospodarowania wodami w 2015 roku, aby osiągnąć dobry stan chemiczny wód powierzchniowych dla tych substancji do 2021 roku.
Natomiast normy dla nowo zidentyfikowanych substancji zostaną wprowadzone w 2018 roku. Do tego czasu państwa członkowskie UE mają dostarczyć Komisji Europejskiej informacje z dodatkowych programów monitorujących oraz o planowanych środkach zapobiegawczych. Niezagrażający środowisku poziom nowych substancji ma być osiągnięty do 2027 roku.
Zasady, za którymi zagłosował Parlament, zmieniają Ramową Dyrektywę Wodną (WFD) oraz jej dyrektywę-córkę w sprawie środowiskowych norm jakości.