Dokumentacja medyczna: E-rewolucja w lecznicach odwołana

Wprowadzając elektroniczną dokumentację medyczną, rząd chciał wyprzedzić epokę. Teraz się z tego wycofuje.

Publikacja: 21.08.2013 09:04

Informatyzacja jest w powijakach także w przychodniach lekarzy rodzinnych – 1 sierpnia proces przech

Informatyzacja jest w powijakach także w przychodniach lekarzy rodzinnych – 1 sierpnia proces przechodzenia na elektroniczną dokumentację dopiero się więc rozpocznie.

Foto: Fotorzepa, Maciej Skawiński MS Maciej Skawiński

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia szpitale i przychodnie powinny już za rok być w pełni zinformatyzowane. Od 1 sierpnia 2014 r. lecznice muszą prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej.

Szpitale jeszcze niegotowe

Jak dowiedziała się „Rz", Ministerstwo Zdrowia zamierza odsunąć jednak ten obowiązek w czasie.

– Data 1 sierpnia 2014 r. jest niewykonalna. Pracujemy właśnie nad zmianą przepisów ustawy o systemie informacji – informuje Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Zaznacza jednak, że resort nie deklaruje jeszcze, kiedy lecznice będą musiały w pełni wprowadzić elektroniczną dokumentację medyczną.

Ze zmian ucieszą się dyrektorzy szpitali. Informatyzacja kosztuje miliony złotych. – My akurat spełnimy wymogi 1 sierpnia, ale większość szpitali jest kompletnie nieprzygotowana do tego, by już za rok się zinformatyzować. Przejście na pełną elektroniczną dokumentację jest bezsensem, powinno to się odbywać etapami – mówi Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, były minister zdrowia.

Takie pomysły mają też przedstawiciele resortu zdrowia. Jak podkreśla wiceminister Neumann, w pierwszej kolejności zmienione przepisy mają zobowiązać lecznice do wprowadzenia e-recepty, e-zwolnienia i e-skierowania.

To właśnie resort zdrowia ma zamiar wpisać do ustawy, bo jej przepisy są bardzo ogólne. Na razie mówią tylko o elektronicznej dokumentacji medycznej.

Nieco inną wizję przedsięwzięcia mają eksperci.

– Realny termin na wprowadzenie w całości dokumentacji medycznej to 2035 r., bo ok. 20 lat trwają procesy informatyzacji – zwraca uwagę Adam Kozierkiewicz, były dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (agendy ministerstwa). Zaznacza, że to musi być stopniowy proces. – Lecznice już mają elektroniczne systemy rozliczeniowo-płacowe. Rozsądnie by było zatem, gdyby na kolejnym etapie zobowiązać je do prowadzenia elektronicznej rejestracji pacjentów – mówi.

Brak Internetu

Informatyzacja jest w powijakach także w przychodniach lekarzy rodzinnych – 1 sierpnia proces przechodzenia na elektroniczną dokumentację dopiero się więc rozpocznie. – My, owszem, szkolimy się, wiemy, że trzeba wyposażyć przychodnie w lepsze komputery, ale to wymaga czasu – wyjaśnia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Podkreśla, że informatyzacja będzie możliwa dopiero wówczas, gdy w całej Polsce lecznice dostaną dobre łącza internetowe. – Tymczasem lekarze w wiejskich przychodniach nad Notecią, w okolicach Piły nie mogą nawet sprawdzić w dzień ubezpieczenia pacjenta w EWUŚ, bo nie ma tam zasięgu – narzeka.

O tym, że niełatwo będzie sprostać tym wymogom 1 sierpnia 2014 r., było już wiadomo od stycznia 2012 r., czyli od kiedy obowiązuje ustawa. Resort dał lecznicom tylko dwa i pół roku na zinformatyzowanie się. Potwierdziły to opublikowane dwa miesiące temu wyniki kontroli NIK. Izba sprawdziła wówczas 950 szpitali, z których 60 proc. nie miało nawet programu do ordynacji leków.

Co więcej, zdaniem NIK winni opóźnień są nie tylko dyrektorzy lecznic, ale także samo ministerstwo. Przepisy ustawy są bardzo ogólne i aby placówki medyczne mogły zbudować systemy informatyczne, potrzebowały do nich wytycznych, które miały być określone w rozporządzeniach. Tych ostatnich resort nie zdołał wydać w ciągu półtora roku od wejścia w życie ustawy. Dlatego szefowie poszczególnych placówek są zdezorientowani. Z powodu braku przepisów nie wiedzą, co i jak powinni przygotować, by rozpocząć wprowadzanie systemu. Niektórzy zaczęli działania na własną rękę. Budują niezależne, lokalne systemy, które obejmują jedynie chętne placówki prowadzące np. konta pacjenta.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.nowosielska@rp.pl

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia szpitale i przychodnie powinny już za rok być w pełni zinformatyzowane. Od 1 sierpnia 2014 r. lecznice muszą prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej.

Szpitale jeszcze niegotowe

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr