– Najwięcej dawców przychodzi w okresach długich weekendów i świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Jeśli dni świąteczne przypadają w tygodniu, ludzie oddający krew mogą mieć jeszcze więcej wolnego – mówi dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Podkreśla, że większy ruch wśród dawców pracownicy stacji krwiodawstwa obserwują także w piątki.
Szczególnie chętnie dzielą się wówczas krwią osoby pracujące na etatach. Dawcy mają bowiem pewne przywileje. Przysługuje im dzień wolnego na wizytę w stacji krwiodawstwa.
Zasady jego udzielania reguluje kodeks pracy oraz rozporządzenie w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień.
Zgodnie z tymi przepisami osoba, która zamierza oddać krew w godzinach pracy, jest zobowiązana poinformować o tym szefa. Ten z kolei musi ją zwolnić. Przepisy nie mówią jednak, że zatrudniony powinien mieć przeznaczony na oddanie krwi cały dzień wolny.
Rozporządzenie precyzuje, iż czas, który będzie potrzebny na oddanie krwi, oznacza na zaświadczeniu stacja krwiodawstwa. Szef powinien wówczas zwolnić na ten czas podwładnego. Gdyby stacja krwiodawstwa wskazała na zaświadczeniu, że na oddanie krwi potrzebnych jest kilka godzin, to dana osoba ma obowiązek wrócić później do zakładu.