- dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i
- państwowego inspektora sanitarnego
– z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) i przewidywanych zagrożeniach (art. 25 ust. 1 u.b.i.m.).
Takie opinie powinny zostać wydane w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku i zachowują ważność przez sześć miesięcy. Organizator ma obowiązek dołączyć je do wniosku o zezwolenie nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy.
W sytuacji gdy właściciel, posiadacz, użytkownik obiektu lub zarządzający obiektem, na terenie którego ma odbyć się impreza, rozpoczął jego użytkowanie zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a charakter imprezy jest zgodny z przeznaczeniem obiektu, organizator dołącza do wniosku o zezwolenie ważne opinie właściwych miejscowo komendanta Państwowej Straży Pożarnej i państwowego inspektora sanitarnego (art. 26 ust. 3 u.b.i.m.). Uproszczenia proceduralne przewidziano także w przypadku imprez cyklicznych (art. 30 u.b.i.m.).
Organizator powinien ponadto powiadomić właściwego miejscowo:
- komendanta oddziału Straży Granicznej – w razie przeprowadzania imprezy w strefie nadgranicznej oraz
- komendanta terenowej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej – w przypadku imprezy na terenach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Informację o takim powiadomieniu trzeba dołączyć do wniosku o zezwolenie.
Jeżeli impreza ma być przeprowadzona na terenach będących w zarządzie jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych bądź parku narodowego lub krajobrazowego, organ wydający zezwolenie może zażądać od organizatora pisemnej zgody wydanej przez kierownika tej jednostki (art. 27 pkt 3 u.b.i.m).
W § 8 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej przewidziano także, że organizator imprezy, nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia, musi powiadomić najbliżej położony od miejsca jej odbywania szpital posiadający:
- oddział ratunkowy albo
- co najmniej: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii ogólnej z częścią urazową i oddział chorób wewnętrznych,
– z podaniem lokalizacji, rodzaju oraz przewidywanej liczby uczestników imprezy.
Zasady organizacji
Do wniosku o wydanie zezwolenia organizator powinien dołączyć m.in.:
- graficzny plan obiektu (terenu), na którym ma być przeprowadzona impreza, wraz z jego opisem zawierającym:
– oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się osób uczestniczących w imprezie, dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych i policji,
– oznaczenie punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do picia i do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych,
– oznaczenie lokalizacji hydrantów przeciwpożarowych, zaworów, przyłączy wody, gazu i energii elektrycznej oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu lub terenu,
– informacje o rozmieszczeniu służb porządkowych i informacyjnych, osób uczestniczących w imprezie i ewentualnym rozdzieleniu ich według sektorów oraz punktów gastronomicznych i sanitariatów,
- instrukcję postępowania w razie powstania pożaru lub innego zagrożenia w czasie imprezy (taki dokument trzeba dołączyć do wniosku nie później niż 14 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy),
- informacje o: liczbie miejsc dla osób na imprezie, przewidywanych zagrożeniach bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także liczbie, organizacji, oznakowaniu, wyposażeniu i sposobie rozmieszczenia służby porządkowej i służby informacyjnej,
- informacje o osobie wyznaczonej na kierownika do spraw bezpieczeństwa, w tym jej dane obejmujące: imię, nazwisko, PESEL – jeżeli został nadany, numer i datę wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla kierowników do spraw bezpieczeństwa imprez masowych, a w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka dodatkowo numer wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej,
- informację o sposobie zapewnienia identyfikacji osób biorących udział w imprezie – w przypadku meczu piłki nożnej lub imprezy podwyższonego ryzyka,
- informację o zainstalowanych urządzeniach rejestrujących obraz i dźwięk,
- harmonogram udostępnienia obiektu lub terenu uczestnikom imprezy oraz harmonogram opuszczenia przez nich tego obiektu lub terenu, jeżeli regulamin imprezy przewiduje zmienną liczbę osób w czasie jej trwania,informacje o jednostce orzeczenia sądów,
- program i regulamin imprezy oraz regulamin obiektu wraz z informacją o sposobie udostępnienia ich uczestnikom,
- pisemną instrukcję określającą zadania służby porządkowej i służby informacyjnej oraz warunki łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy, a także
- informację o rozmieszczeniu miejsc i czasie, w których będą sprzedawane, podawane lub spożywane napoje alkoholowe (nie jest to dopuszczalne w przypadku imprezy podwyższonego ryzyka).
Organ wydający zezwolenie może dodatkowo zażądać od organizatora kopii aktualnych protokołów z kontroli okresowej obiektu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Jeżeli wstęp na imprezę będzie odpłatny, można zażądać także dokumentu poświadczającego zawarcie przez organizatora umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone uczestnikom (art. 27 u.b.i.m.).
Przykład:
Liczba uczestników imprezy rozrywkowej będzie się zmieniać w czasie jej trwania. Przeprowadzenie imprezy nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. W takim przypadku organizator musi zapewnić co najmniej dziesięciu członków służb porządkowej i informacyjnej na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie, i co najmniej jednego członka służby porządkowej lub informacyjnej na każde następne 100 osób, przy czym nie mniej niż 20 proc. ogólnej liczby członków służb muszą stanowić członkowie służby porządkowej. Jeżeli regulamin imprezy przewiduje zmienną liczbę uczestników, organizator może ustalać liczebność służb proporcjonalnie do liczby osób obecnych na imprezie, zgłoszonej w harmonogramie udostępnienia obiektu lub terenu uczestnikom oraz w harmonogramie opuszczania przez nich tego obiektu lub terenu ?(art. 6 ust. 2–2a u.b.i.m.).
Przykład:
W imprezie artystycznej ma wziąć udział 2000 osób. W takim przypadku, zgodnie z § 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej, organizator ma obowiązek zapewnić jeden zespół wyjazdowy bez lekarza i jeden patrol ratowniczy.
Wydanie zezwolenia
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje zezwolenie albo odmawia jego wydania co najmniej siedem dni przed planowanym terminem imprezy (art. 29 u.b.i.m.). Opłata skarbowa ze zezwolenie wynosi 82 zł.
Zezwolenie powinno zawierać:
- nazwę organizatora,
- określenie rodzaju i nazwę imprezy,
- warunki przeprowadzenia imprezy, a w tym: jej miejsce oraz czas rozpoczęcia i zakończenia, maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w imprezie, liczbę członków służby porządkowej i służby informacyjnej oraz informację o zainstalowaniu urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
Jeżeli będzie to impreza podwyższonego ryzyka, organ stwierdza to w zezwoleniu.
W sytuacji gdy imprezy są przeprowadzane przez tego samego organizatora w tych samych obiektach (terenach) umożliwiających przeprowadzenie imprezy, co najmniej dwa razy w roku lub są to imprezy, dla których opracowano terminarz imprez organizowanych cyklicznie (trzeba dołączyć go do wniosku), organ wydaje zezwolenie na przeprowadzenie wskazanej przez organizatora liczby imprez lub ich przeprowadzenie w okresie jednego roku (art. 30 u.b.i.m.).
Wydanie zezwolenia lub odmowa jego wydania następuje w drodze decyzji. Kopię decyzji organ przekazuje nie później niż w terminie trzy dni od jej wydania właściwym miejscowo komendantom policji i Państwowej Straży Pożarnej, dysponentowi zespołów ratownictwa medycznego i państwowemu inspektorowi sanitarnemu, a także wojewodzie.
W razie negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą wojewoda, w drodze decyzji, może:
- zakazać przeprowadzenia imprezy z udziałem publiczności na całym obiekcie lub w jego wydzielonych sektorach, a nawet
- wprowadzić na czas określony albo nieokreślony zakaz przeprowadzania przez organizatora imprez masowych na terenie województwa lub jego części (art. 34 u.b.i.m.).
Uprawnienia kontrolne
Organ, który wydał zezwolenie, może kontrolować zgodność przebiegu imprezy z warunkami określonymi w zezwoleniu. W przypadku imprezy podwyższonego ryzyka ciąży na nim taki obowiązek.
Przy wykonywaniu czynności kontrolnych organ może korzystać z sił i środków właściwych miejscowo: komendanta policji, komendanta Państwowej Straży Pożarnej, dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego.
Organ zezwalający ma prawo do:
- żądania od organizatora informacji, dokumentów i danych, niezbędnych do sprawowania kontroli,
- swobodnego wstępu do miejsca imprezy i innych pomieszczeń związanych bezpośrednio z jej przeprowadzaniem oraz lustracji tych miejsc,
- żądania od osób działających w imieniu i na rzecz organizatora udzielenia informacji w formie ustnej i pisemnej.
W razie stwierdzenia niespełnienia przez organizatora warunków określonych w zezwoleniu, organ wydaje decyzję o przerwaniu imprezy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności, o czym niezwłocznie powiadamia właściwego wojewodę. Decyzję trzeba doręczyć organizatorowi w ciągu siedmiu dni od dnia przerwania imprezy (art. 31 ust. 4 u.b.i.m.).
Decyzję o przerwaniu imprezy może wydać także wojewoda, jeżeli jej dalszy przebieg może zagrozić życiu lub zdrowiu osób albo mieniu w znacznych rozmiarach, a działania podejmowane przez organizatora są niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego (art. 34a u.b.i.m).
Podstawa prawna: art. 1–34a ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 611 ze zm.)
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej (DzU z 2012 r., poz. 181)