Niesumienny rolnik odwołał się do sądu od decyzji KRUS pozbawiającej go wypłaty zasiłku chorobowego. Okazało się, że zaległości rolnika w płaceniu składek na ubezpieczenia były tak duże, że kasa zaczęła je ściągać z należnego rolnikowi świadczenia.
KRUS powołał się przy tym na art. 50 § 1 zdanie pierwsze ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W myśl tego przepisu może potrącać z wypłacanych świadczeń zaległe składki na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin wraz z odsetkami, a także składki na ubezpieczenie za bieżący kwartał.
Rolnik odwołał się do sądu, gdyż w wyniku potrącenia został bez środków do życia. Ze względu na zły stan zdrowia składał w KRUS zwolnienia lekarskie od 2009 r. i nie był w stanie płacić składek w pozostałych okresach. Jego zaległości szybko urosły, tak że od 2011 r. nie dostawał już żadnego zasiłku chorobowego.
Sądy oddaliły żądania rolnika wypłaty świadczenia, powołując się na jednoznaczną treść art. 50 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wtedy odwołał się on do Trybunału Konstytucyjnego, wskazując, że przepis pozbawia go prawa do zabezpieczenia społecznego zagwarantowanego każdemu obywatelowi w art. 67 konstytucji.
W wyroku z 31 listopada sędziowie Trybunału stwierdzili, że zarzuty rolnika są bezpodstawne i że art. 50 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest zgodny z konstytucją.