Klasy patronackie w szkołach zawodowych coraz popularniejsze

Firmy coraz częściej angażują się w edukację i kształcą potrzebnych im pracowników.

Aktualizacja: 19.03.2015 16:52 Publikacja: 19.03.2015 16:43

W ramach współpracy ze szkołami firmy samochodowe przekazują samochody oraz podzespoły i części zami

W ramach współpracy ze szkołami firmy samochodowe przekazują samochody oraz podzespoły i części zamienne.

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Coraz więcej szkół zawodowych przy współpracy z biznesem tworzy klasy patronackie. Tak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Gospodarki. Dzięki takim klasom szkoły nie narzekają na niż demograficzny, firmy na kompetencje młodych pracowników, a absolwenci na brak pracy.

– Klasa patronacka jest objęta patronatem konkretnej firmy. Patron w liście intencyjnym, porozumieniu lub umowie zawartej ze szkołą deklaruje wsparcie procesu kształcenia – tłumaczy Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzecznik resortu.

Wsparcie to może przybierać różną formę, np.: przyjęcia uczniów na praktyki zawodowe, wyposażenie pracowni szkolnych w sprzęt i materiały dydaktyczne, dodatkowe szkolenia, ufundowanie stypendiów dla najzdolniejszych. Ponadto patron uczestniczy w opracowaniu programu nauczania, dopasowanego do profilu i zapotrzebowania jego firmy. Najlepsi absolwenci mają zapewnione zatrudnienie.

Klasy powstają też pod patronatem specjalnych stref ekonomicznych, które tworzą klastry edukacyjne. Tak jest np. w Kamiennej Górze.

– Takie klasy są ważne, bo nie kształcą w oderwaniu od realiów techniki i potrzeb rynku pracy – mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

– Sytuacja na rynku pracy pokazuje, że duże firmy odchodzą od tradycyjnych metod rekrutacji. Coraz częściej stawiają na kształcenie swoich przyszłych pracowników – zauważa Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na początku stycznia 2015 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, która obliguje spółki zarządzające strefami do prowadzenia współpracy ze szkołami i uczelniami. Klasy patronackie mogą być elementem takiej współpracy. Według resortu gospodarki przybędzie ich od września.

Na przykład Firma HYDRO-NAVAL ze słupskiej strefy ekonomicznej planuje utworzenie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce klas patronackich o profilu sportowo-technicznym. Część zajęć będzie odbywać się w obiektach produkcyjnych spółki.

Firmy, które współtworzą klasy patronackie, to też np. Volkswagen Motor Polska, Bosch Siemens Hausgeräte, Faurecia Wałbrzych czy Dofama Thies. Aktywny jest także Peugeot Polska, który w ramach współpracy ze szkołami przekazuje modele samochodów oraz podzespoły i części zamienne. Uczniowie klas patronackich tej firmy mają możliwość odbywania praktyk w serwisach samochodowych. Takie klasy powstały już w siedmiu miastach.

Patron ma wpływ na program nauczania. Część zajęć odbywa się u niego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem