Poznaliśmy dokument opisujący, jak powstanie Międzynarodowy Program Kopernikański, obejmujący kilka instytucji.
Pierwsza z nich Fundusz Akademii Kopernikańskiej zostanie uposażony w akcje 13 firm kontrolowanych przez rząd, m.in. Orlenu, PKO BP, PGNiG, PGE, PZU i KGHM. Łączna ich wartość ma wynieść niemal 63 mln zł.
Restrukturyzacja Polskiej Akademia Nauk ma zaś w znacznej mierze sfinansować działalność Copernicus Grandes Ecoles. Ta nowo powołana uczelnia miałaby przejąć dorobek części instytutów PAN. Nie upiecze się również zagranicznym stacjom badawczym Akademii. Ich działalność, a także funkcjonowanie instytutów polskich skoordynuje nowy Polski Instytut Naukowo-Kulturalny. Ma on korzystać z potencjału i środków tych placówek.
Czytaj także: Prezes PAN: z Instytutu Kopernikańskiego nic dobrego nie wyjdzie
Choć w Polskim Ładzie napisano, że rządzący będą dbać o rozwój PAN, to z dokumentu dotyczącego powołania całego Międzynarodowego Programu Kopernikańskiego wynika co innego. – Obawiam się, że jeżeli taki program wejdzie w życie, z Polskiej Akademii Nauk zostanie wydmuszka. Wszystko, co cenne, zostanie przejęte przez rząd – ocenia dr hab. Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego i Szkoły Głównej Handlowej. Dodaje, że to sposób nie tylko na zawłaszczenie zasobów Akademii, ale także na stworzenie stanowisk dla osób bliskich władzy.