Aktualizacja: 12.09.2018 08:03 Publikacja: 12.09.2018 08:03
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier
Foto: rp.pl
Rz: Do Krakowa przyjeżdża z 28 krajów 200 wybitnych prawników, uznanych specjalistów od prawa antycznego. Co to może dać nam, Polakom, oprócz uczczenia stulecia odzyskania niepodległości?
ksiądz prof. Franciszek Longchamps de Bérier: Niektórzy uważają, że światowe uznanie. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro dokonania polskich nauk prawnych, a w szczególności nauki prawa rzymskiego, są powszechnie znane. A to nie musi być oczywiste w takiej dziedzinie jak prawo, które jest zawsze silnie związane z danym krajem i społeczeństwem. Najważniejsze, że kongres staje się platformą ogłaszania wyników badań rzeczywiście z całego świata: od Chile po Japonię. Stwarzamy szansę wymiany doświadczeń naukowych, ale też pokazujemy, jak ważne jest prawo rzymskie i studia nad nim i jak znaczącą rolę odgrywa w nauczaniu prawa na naszych uniwersytetach. Chcemy uświadamiać gościom, że od dawna tak jest.
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
Za brak ważnego biletu parkingowego w przypadku przekroczenia czasu postoju nie można nakładać kar - wynika z wy...
Uchwała Sądu Najwyższego nie dała spodziewanego impulsu do walki o rekompensaty finansowe za wyjazdy na wycieczk...
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać już na 44 dni przed dniem wyborów, nie później jednak niż trze...
Rowerzysta, dojeżdżając do przejazdu rowerowego, nie ma pierwszeństwa. Zyskuje je dopiero, gdy znajdzie się już...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas