Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: zwycięzcy w kategorii Regiony

Ponad jedna trzecia uczestników rankingu ma siedzibę w regionie. Świadczą usługi na terenie całej Polski.

Publikacja: 15.04.2021 10:00

Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: zwycięzcy w kategorii Regiony

Foto: Adobe Stock

W tej części rankingu chcemy przedstawić kancelarie i firmy doradztwa podatkowego z różnych regionów Polski. Spośród 83. firm biorących udział w naszym zestawieniu, aż 32. ma siedzibę poza Warszawą i Mazowszem. Do ich klientów należą zarówno lokalne firmy, jak też przedsiębiorstwa z innych miast Polski. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii, w tym informatyzacja procesów podatkowych.

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

Rynek odporny na kryzys

W pierwszej dwudziestce naszego rankingu znalazło się sześć firm spoza stolicy. Największa z nich jest TPA Poland z siedzibą w Poznaniu, notowana na miejscu 9. ogólnopolskiego zestawienia, która ma także biura w Warszawie i Katowicach. Zatrudnia 23. licencjonowanych doradców. TPA Poland może pochwalić się wzrostem przychodów za 2020 r. o 2,5 mln zł, do poziomu blisko 25,5 mln zł.

Według Wojciecha Sztuby, partnera zarządzającego TPA Poland, sektor doradztwa podatkowego wykazał się znaczną odpornością na kryzys gospodarczy wywołany pandemią.

- Wynika to po części z faktu, że specjaliści od podatków szybko włączyli się w obsługę dostępu swoich klientów do kolejnych tarcz finansowych. Jednak jeszcze ważniejszą rolę odegrała zdolność do niemal pełnej cyfryzacji obsługi klienta; nie tylko wykorzystania nowych narzędzi sprawozdawczości elektronicznej, ale przede wszystkim zdalnej komunikacji zarówno z klientami jak i administracją skarbową - mówi Wojciech Sztuba.

Według niego, to trwała zmiana, która przyspieszy automatyzację i wzrost efektywności wykonywania funkcji podatkowej w ogóle, w tym także usług doradztwa podatkowego. Tworzy to nowy obszar konkurencji dla tradycyjnych firm doradczych, ale także nowe korzyści z punktu widzenia klientów branży.

- Jeśli zestawi się to z silnym wzrostem efektywnego opodatkowania i ryzyka podatkowego, jakie obserwujemy od lat niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki, przewiduję, że w najbliższym czasie na brak zajęcia eksperci podatkowi narzekać nie będą - dodaje Wojciech Sztuba.

Również druga w regionie firma Grant Thornton ma biuro w stolicy i kilku innych miastach Polski. Grant Thornton ma na koncie wzrost przychodów o blisko 1,5 mln zł, do poziomu 15,2 mln zł. Jej zespół powiększył się w ciągu roku o dwóch licencjonowanych doradców podatkowych i teraz liczy ich 14.

Trzecia w Wielkopolsce jest spółki RSM Poland, należąca do międzynarodowej sieci RSM, której zespół liczy 13. doradców podatkowych. To kolejna firma mająca biura i klientów w innych miastach.

Doradca jak opiekun

Do największych w Polsce zaliczają się też firmy z Pomorza. ETL z Gdańska, należąca do międzynarodowej grupy ETL i zatrudniająca 17. doradców podatkowych, jest notowana na miejscu 11. ogólnopolskiego zestawienia. Kancelaria EOL ze Szczecina zatrudnia 11. licencjonowanych doradców i od lat uczestniczy w wyznaczaniu linii orzeczniczej sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zapotrzebowanie na usługi doradztwa podatkowego stale rośnie i swoje miejsce na rynku znajdują też mniejsze firmy, jak kancelaria Solveo z Gdańska, dla której pracuje czterech licencjonowanych doradców.

- Dziś klient nie zwraca się do doradcy podatkowego tylko gdy planuje skomplikowaną transakcję lub poszukuje sposobów na poprawę efektywności prowadzonego biznesu. W doradcach podatkowych klienci szukają opiekunów, którzy znając i rozumiejąc ich biznes są w stanie monitorować na bieżąco zmieniające się prawo i praktykę podatkową, w celu możliwie szybkiej identyfikacji zagrożeń i szans dla prowadzonej przez nich działalności. W rezultacie, sukces odnoszą dziś doradcy, którzy informując klienta np. o planowanych zmianach w prawie, od razu wychodzą z praktycznymi rozwiązaniami, dostosowanymi do wymogów branży i danego podmiotu - mówi Jakub Walczak, partner w Solveo.

Można konkurować z najlepszymi

Na Dolnym Śląsku największe zespoły doradców podatkowych - liczące po osiem osób - mają Tax Advisors Group i Sendero Tax & Legal.

Według Grzegorza Młynarczyka, partnera Sendero Tax & Legal, kancelaria działa zarówno na rynku lokalnym jak też ogólnopolskim.

- Czujemy się mocno związani z regionem, w którym działamy – jako dumni wrocławianie (choć pochodzimy z różnych miast), pracujemy dla największych firm południowo-zachodniej Polski. Dolny Śląsk, opolskie czy lubuskie to lokomotywa rozwoju kraju, mocno zintegrowana z Europą i przyciągająca kapitał zagraniczny z wielu państw. W naszym przypadku sprawdza się mechanizm rynku lokalnego, czyli pozyskiwanie klientów z poleceń zadowolonych z naszych usług przedsiębiorców, którzy działają w tym samym rejonie. Wraz z rozwojem Sendero, w tym założeniem naszego biura w Warszawie, otwieramy się jednak na obsługę klientów z całej Polski. Nie zapominamy o korzeniach, jednakże po kilkunastu latach wzrostu jesteśmy gotowi na skuteczne konkurowanie z najlepszymi na rynku ogólnokrajowym - mówi Grzegorz Młynarczyk.

Do lokalnego rynku nie ograniczają się też firmy ze Śląska. W Katowicach największa jest spółka ECDP, dla której pracuje 11. licencjonowanych doradców. ECDP ma biura w kilku innych miastach Polski. Działa też w innych krajach, m.in. w Niemczech. Druga na Śląsku jest GLC Tax, zatrudniająca siedem osób z licencją doradcy.

Klientów z innych regionów ma również Eurotax, jedyna w naszym rankingu firma z Zielonej Góry, dla której pracuje dwóch doradców podatkowych.

Usługi bez granic

W Łodzi największa jest kancelaria Mariański Group, zatrudniająca dziewięciu doradców podatkowych. Taka sama liczba licencjonowanych doradców pracuje dla największej w Krakowie firmy Taxpoint. Z kolei zespół Spółki Doradca z Lublina liczy osiem osób z licencją. Żadnej z tych kancelarii miejsce siedziby nie przeszkadza działać na rynku ogólnopolskim.

- Powołanie przed 30 laty w Lublinie Spółki Doradca było wynikiem zapotrzebowania przede wszystkim lokalnego rynku na świadczone przez nas usługi doradcze. Od tamtej pory jednak bardzo wiele się zmieniło. Znacząco zwiększyła się mobilność naszego personelu, jak i powszechność środków komunikowania się na odległość. Dziś lokalizacja firmy doradczej nie ma znaczenia. Usługi intelektualne nie znają granic. Choć cały czas współpracujemy z przedsiębiorcami z Lubelszczyzny, to jednak znaczącą część naszych klientów stanowią podmioty spoza tego regionu - mówi dr Grzegorz Matysek, członek zarządu Spółki Doradca.

Klientów w całej Polsce zdobywa również kancelaria DBO z Białegostoku, dla której pracują dwie osoby z licencją doradcy podatkowego.

- Nasi klienci pochodzą z całej Polski. Wielu z nich to podmioty z Warszawy, Poznania, Łodzi czy też innych dużych ośrodków. W dobie łatwej komunikacji zdalnej liczą się przede wszystkim kompetencje i wiedza. Bardzo szybko dostosowaliśmy się do nowej sytuacji związanej z Covid i klienci cenią łatwą możliwość odbycia z nami np. telekonferencji - mówi Dorota Kosacka, członek zarządu DBO Polska.

W tej części rankingu chcemy przedstawić kancelarie i firmy doradztwa podatkowego z różnych regionów Polski. Spośród 83. firm biorących udział w naszym zestawieniu, aż 32. ma siedzibę poza Warszawą i Mazowszem. Do ich klientów należą zarówno lokalne firmy, jak też przedsiębiorstwa z innych miast Polski. Sprzyja temu rozwój nowoczesnych technologii, w tym informatyzacja procesów podatkowych.

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony