Działalność tej kancelarii zwróciła uwagę redakcji z co najmniej dwóch względów – wieloletniej współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz bardzo dynamicznego rozwinięcia programu pro bono w ostatnich dwóch latach.
Kancelaria Hogan & Hartson już w pierwszej połowie lat 90. rozpoczęła trwającą do dziś współpracę z Fundacją Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy ul. Litewskiej, Fundacją Talizman oraz Związkiem Harcerstwa Polskiego. W 2007 r. kancelaria zaangażowała się w działalność Federacji Organizacji Służebnych Mazowia i za jej pośrednictwem na bieżąco udziela konsultacji 46 organizacjom pozarządowym zrzeszonym w federacji. Opieka prawna obejmuje m.in. bieżącą pomoc w przygotowywaniu dokumentów korporacyjnych, projektowanie umów, a także konsultacje z zakresu prawa pracy oraz prawa podatkowego. Ponadto kancelaria wspiera Fundację Regat Atlantyckich Jarosława Kaczorowskiego i częściowo sfinansowała udział kapitana Kaczorowskiego w regatach transatlantyckich.
Hogan & Hartson uczestniczy również w Programie Spraw Precedensowych prowadzonym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, a także współpracuje z Centrum Pro Bono. Największym projektem dotychczas zrealizowanym przez kancelarię w ramach Centrum Pro Bono było przeprowadzenie na prośbę siostry Małgorzaty Chmielewskiej audytu prawnego w prowadzonej przez nią Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia. Kancelaria pomaga również osobom fizycznym, w imieniu których prowadzi m.in. sprawy sądowe przeciwko ZUS oraz ZAiKS.
W czołówce firm zaangażowanych w działalność pro bono znajdują się kancelarie Clifford Chance, Gessel, Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, Linklaters, Weil Gotshal & Manges oraz White & Case. Z najciekawszych projektów pro bono wymienić można opracowanie przez kancelarię Linklaters raportu „Promowanie przedsiębiorczości społecznej – przeszkody prawne, regulacyjne i podatkowe: analiza porównawcza”, prezentowanego podczas światowego forum ekonomicznego w Davos, a także przygotowanie przez Clifford Chance raportu porównawczego o instytucji zniesławienia dla organizacji International Pen. Warto też wspomnieć o prowadzonych przez kancelarie Gessel oraz Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy programach na rzecz środowisk twórczych, o pomocy prawnej świadczonej przez kancelarię Weil Gotshal & Manges organizacjom pozarządowym objętym opieką Fundacji Ashoka oraz o bezpłatnej obsłudze prawnej Polskiej Akcji Humanitarnej przez kancelarię White & Case. Wśród kancelarii pozawarszawskich zwraca uwagę działalność kancelarii Misiewicz, Mosek i Partnerzy z Gdańska, której program pro bono opiera się na kompleksowej pomocy organizacjom pozarządowym zajmującym się wsparciem osób dotkniętych chorobą nowotworową.
Warto zauważyć, że większość wymienionych kancelarii zachęca pracowników do pracy pro bono, np. rozliczając godziny pro bono w taki sam sposób jak godziny na rzecz klientów komercyjnych. Dzięki temu podejmowane działania mają charakter pro bono z perspektywy kancelarii, która nie pobiera wynagrodzenia za świadczoną pomoc, podczas gdy pracownicy otrzymują pełne wynagrodzenie za wykonaną pracę.