Rzecznicy chcą poprawić medialny obraz Temidy

Co czwarty rzecznik prasowy w sądach i prokuraturach nie ma swego gabinetu, co piąty nie podaje na stronie internetowej numeru komórki

Publikacja: 20.04.2010 04:50

Rzecznicy chcą poprawić medialny obraz Temidy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Tak wynika z ankiety wśród rzeczników sądów i prokuratur, którą zaprezentował sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy krakowskiego Sądu Okręgowego, podczas szkolenia dla rzeczników. W zeszłym tygodniu prowadziła je w Krakowie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

[srodtytul]Raczkująca służba[/srodtytul]

Dwie trzecie rzeczników nie uczestniczy w sprawie, którą interesują się media, prawie połowa nie przygotowywała na piśmie komunikatu prasowego, by wręczyć go przed lub po rozprawie (dobry przykład daje Trybunał Konstytucyjny).

Z kolei na pytanie, czy praca rzeczników powinna być koordynowana przez jakieś centralne biuro prasowe (na wzór policyjnego) usytuowane w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Krajowej Radzie Sądownictwa (Krajowej Radzie Prokuratorów), trzy czwarte respondentów odpowiedziało, że nie.

Mimo wyraźnego ubóstwa zwłaszcza sądowej służby prasowej są w niej ogromne dysproporcje, np. w Krakowie są dwaj rzecznicy (sędziowie) i mają wspomagającą ich pracownicę. Zorganizowali nawet casting przed jej zatrudnieniem. Dla dziennikarzy przygotowali specjalny pokój wyposażony w komputer.

Sędzia Artur Ozimek, rzecznik prasowy lubelskiego Sądu Okręgowego, organizuje co miesiąc spotkania z miejscowymi dziennikarzami, podczas których wymieniają się informacjami o ciekawszych sprawach, a rzecznik dowiaduje się, co ich interesuje.

– Jeśli powiem o medialnej sprawie podczas spotkania, to mam później o połowę telefonów mniej – mówi sędzia.

[srodtytul]Informować, ale jak[/srodtytul]

Czy rzecznicy sądów (prokuratur) mają tylko odpowiadać na pytania dziennikarzy, czy też wykazywać większą aktywność i informować nie tyle o pracy sądów, bo to dość oczywiste, ile o konkretnych sprawach?

– To fundamentalna w naszej pracy kwestia – mówi sędzia Wojciech Małek, rzecznik SO w Warszawie.

Jest ich znacznie więcej, począwszy od techniki odpowiedzi (telefon, e-mail) aż po godziny dyspozycyjności. W dobie Internetu coraz częściej oznacza to pracę na okrągło. Rozstrzygnąć też trzeba takie kwestie, jak przeglądanie akt, dopuszczanie kamer i mikrofonów na salę sądową. Tu jednak umiejętności rzeczników nie wystarczą, podstawową wiedzę o mediach muszą mieć też sędziowie, bo nigdy nie wiadomo, na której sprawie pojawi się prasa.

[srodtytul]Będą postulaty[/srodtytul]

– Ankieta i dyskusja z nią związana uświadomiła rzecznikom ogromne dysproporcje w ich wyposażeniu i funkcjonowaniu w poszczególnych placówkach wymiaru sprawiedliwości – mówi sędzia Wojciech Postulski, koordynator szkolenia.

– Od lat słyszę wśród sędziów biadolenie, że zły obraz sądownictwa tworzą media, a sądy nie mają zorganizowanej, systemowej służby, która nie tylko udzielałaby dziennikarzom informacji, ale i ułatwiała im pracę. W środowisku rzeczników zamierzamy sformułować postulaty, może nawet program stworzenia sytemu, chcemy zaangażować KRS i KRP, a jeszcze wcześniej naszych szefów: prezesów sądów – mówi sędzia Postulski.

[ramka][b]Jerzy Naumann, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury[/b]

Zadaniem wymiaru sprawiedliwości jest nie tylko rozstrzyganie konkretnych spraw, ale także upowszechnianie wiedzy o tym, co dobre i sprawiedliwe, a co złe i zakazane. Stąd komunikacja między sądami a opinią publiczną jest sprawą podstawowej wagi. Pasem transmisyjnym są media. Pomysł przygotowany przez rzeczników prasowych sądów jest dobry, ale jego powodzenie zależy od konkretnych ludzi. Mamy wiele dobrych przykładów: MSZ czy policja. Rzecznik prasowy to jednak funkcja wyjątkowo trudna, wymagająca wielu talentów. Niebezpieczna może być pokusa autokreacji, lansowania się, w efekcie tabloidyzacja wymiaru sprawiedliwości. Zadanie rzecznika nie polega na byciu gwiazdą. Więc nie tylko żywa inteligencja i erudycja, ale poczucie przyzwoitości i skromność są tu na pierwszym miejscu.[/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/04/20/rzecznicy-chca-poprawic-wizerunek-temidy/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Tak wynika z ankiety wśród rzeczników sądów i prokuratur, którą zaprezentował sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy krakowskiego Sądu Okręgowego, podczas szkolenia dla rzeczników. W zeszłym tygodniu prowadziła je w Krakowie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

[srodtytul]Raczkująca służba[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem