Potrzebne są zmiany w kodeksie etyki

Przydałoby się poluzować te rygory etyki zawodowej, które nie pasują do realiów działania kancelarii prawniczych – postulują ich przedstawiciele

Publikacja: 12.11.2010 04:00

Łódzkie Samorządy Zawodów Zaufania Publicznego sprzeciwiają się zapowiadanym przez rząd planom dereg

Łódzkie Samorządy Zawodów Zaufania Publicznego sprzeciwiają się zapowiadanym przez rząd planom deregulacji

Foto: www.sxc.hu

Takie propozycje zmian w kodeksach etycznych adwokatów i radców przygotował Polski Związek Pracodawców Prawniczych.

– Wskazujemy zmiany, które byłyby pożądane z punktu widzenia większych kancelarii zatrudniających i adwokatów, i radców – mówi Jolanta Tropaczyńska, radca prawny z kancelarii Linklaters, współautorka propozycji.

– Naszym zdaniem dobrze byłoby ujednolicić zasady obu zawodów, bo nie ma powodów, aby w dwóch podobnych korporacjach obowiązywały różne regulacje. Doceniamy to, co jest w zliberalizowanym kodeksie etycznym radców prawnych. Nasze postulaty odnoszą się raczej do zasad etyki adwokackiej.

[srodtytul]Za zgodą klienta [/srodtytul]

Podstawowa z punktu widzenia kancelarii jest kwestia tzw. konfliktu interesów. Oba kodeksy zakazują prawnikom świadczenia pomocy w tej samej sprawie na rzecz konkurentów. W praktyce zdarzają się jednak takie sytuacje.

– To klient powinien decydować, w jaki sposób i w jakim stopniu chronić swoje interesy: czy zagwarantować sobie wyłączność kancelarii na obsługę, czy pozwolić jej świadczyć usługi na rzecz jego konkurenta. Jeśli zajmują się tym inni ludzie, inne zespoły, które są dokładnie od siebie oddzielone i przestrzegają zasad poufności, to tak, jakby doradzały dwie zupełnie odrębne kancelarie – uważa Jolanta Tropaczyńska.

Dlatego PZPP chce dopuszczenia takiej możliwości, gdy zgodzą się na to wszystkie strony zaangażowane w daną sprawę. Zdaniem Andrzeja Michałowskiego, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, umożliwienie, aby jeden radca czy adwokat mógł świadczyć pomoc prawną klientom o sprzecznych interesach, może jednak zagrażać zaufaniu do prawnika.

Podobnie jak przy konflikcie interesów, tak i przy tajemnicy zawodowej autorzy propozycji PZPP kładą nacisk na wolę klienta. Bezwzględny korporacyjny obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności zawodowych powinien być według nich ograniczony tylko do informacji związanych ze sprawą. O ujawnieniu pewnych wiadomości mógłby też decydować sam klient.

– Nie zgadzam się z pomysłami osłabiania bezwzględnej tajemnicy zawodowej. To samobójstwo dla adwokatów – twardo stawia sprawę Andrzej Michałowski, choć przyznaje jednocześnie, że zakres objętych tajemnicą informacji wymaga przedyskutowania.

[srodtytul]Oferta z inicjatywą[/srodtytul]

[b]Przedstawicielom firm prawniczych zbyt restrykcyjne wydają się także postanowienia dotyczące wyłączenia prawników ze sprawy, gdy mogliby wykorzystać w niej wiedzę zdobytą przy prowadzeniu sprawy innego klienta.[/b] Ich zdaniem ten obowiązek powinien zostać ograniczony tylko do sytuacji, gdy prawnik wszedł w posiadanie tajemnic przedsiębiorstwa.

Postulat liberalizacji dotyczy także informowania o wykonywaniu praktyki. Prawnicy z kancelarii uważają za nadmiernie rygorystyczne zasady obowiązujące w tej mierze adwokatów. Chodzi na przykład o bezwzględny zakaz proponowania usług klientom, którzy wyraźnie nie zadeklarowali, że sobie tego życzą. Ich zdaniem w sposób nieuzasadniony ogranicza on swobodę wykonywania zawodu. Proponują zezwolenie na: podejmowanie działań w celu pozyskania konkretnego klienta (składanie ofert), prezentację doświadczenia adwokata oraz jego klientów (za ich zgodą), publikowanie sponsorowanych artykułów prasowych, zlecanie np. agencji PR informowania o działalności prawniczej.

– W sprawie możliwości zabiegania o konkretnego klienta byłbym ostrożny – zastrzega się Andrzej Michałowski. Dodaje, że można zaakceptować rozszerzenie możliwości informowania o prowadzonej praktyce w sprawach gospodarczych, jednak w sprawach rodzinnych czy karnych byłoby to rozwiązanie dyskusyjne.

[b]Kancelarie uwierają także obowiązujące adwokatów zakazy zajmowania stanowiska zarządcy lub pełnienia funkcji w zarządzie albo prokurenta w spółkach prawa handlowego czy też pośrednictwa w transakcjach handlowych.[/b] Doradzanie klientowi-przedsiębiorcy w sprawach gospodarczych może pociągnąć za sobą np. zaangażowanie kancelarii w odpłatne czasowe pełnienie funkcji zarządczych przez wyznaczone do tego osoby – argumentują autorzy propozycji PZPP.

W tej kwestii p.o. prezesa NRA nie zgłasza sprzeciwu.

– Byłby to powrót do przedwojennej praktyki – ocenia.

[ramka]

[b]Paweł Skuczyński, Instytut Etyki Prawniczej, współautor projektu kodeksu etyki zawodowej[/b]

Propozycja zmian uwzględniających specyfikę wykonywania zawodu w dużych kancelariach jest bardzo ciekawa. Z jednej strony kancelarie te mają z reguły do czynienia z klientami korporacyjnymi, których cechuje zawodowa staranność umożliwiająca inny model współpracy niż z klientami indywidualnymi. Z drugiej – potrzeba zmian wynika z faktu, że adwokaci i radcy prawni w takich kancelariach wykonują zawód wspólnie, a rozbieżności w sferze deontologii zawodowej mogą prowadzić do nierozstrzygalnych problemów. Jest to szczególnie widoczne w sprawach konfliktu interesów.

[ramka] [b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/11/12/w-kancelariach-ma-byc-mniej-tajemnicy-zawodowej/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku