Reklama

NRA obchodziła 30-lecie ustawy o adwokaturze

Ustawa o adwokaturze, mimo tego, że została przyjęta podczas stanu wojennego, wprowadziła wiele liberalnych zasad, dając tym samym sporą niezależność adwokatów wobec władzy

Publikacja: 06.06.2012 16:10

30-lecie ustawy Prawo o adwokaturze

30-lecie ustawy Prawo o adwokaturze

Foto: www.adwokatura.pl, Naczelna Rada Adwokacka NRA Naczelna Rada Adwokacka Naczelna Rada Adwokacka

Przedstawiciele 24 izb adwokackich oraz zaproszeni goście z instytucji publicznych uczcili jubileusz 30-lecia ustawy Prawo o adwokaturze.

Zobacz GALERIA ZDJĘĆ

Podczas uroczystości Andrzej Zwara, prezes NRA wręczył odznaczenia samorządowe „Adwokatura Zasłużonym". Wyróżniono Seweryna Plebanka z izby adwokackiej w Opolu oraz Marka Olejnika i Jerzego Lachowicza z izby adwokackiej w Wałbrzychu.

... z historii

Specjalną komisję legislacyjną do opracowania projektu ustawy o adwokaturze powołano podczas zwołanego ad hoc w 1981 r. Ogólnopolskiego Zjazdu Adwokatów w Poznaniu.

W ciągu miesiąca wstępną wersję przestawiono Prezydium NRA. Następnie pięciu posłów - adwokatów, wystąpiło z inicjatywą ustawodawczą w Sejmie. Ustawa weszła w życie 1 października 1982 r.

Reklama
Reklama

... wprowadzone zmiany

Zgodnie z nową ustawą, organizacja adwokatury oparta została na samorządzie zawodowym. Samorząd miał dbać o zapewnienie warunków do wykonywania ustawowych zadań adwokatury, reprezentować i chronić jej prawa, sprawować nadzór nad przestrzeganiem przepisów o wykonywaniu zawodu, dbać o przestrzeganie zasad etycznych oraz prowadzić doskonalenie zawodowe adwokatów i kształcenie aplikantów adwokackich.

Ustawa przywróciła funkcjonujący przed wojną organ władzy, jakim był Krajowy Zjazd Adwokatury, nadając mu uprawnienia wyborcze i kontrolne. Miał on decydować o kierunkach działania samorządu, wyborze prezesa NRA i członków organów adwokatury. Ponadto w 1982 r. dotychczasowe komisje dyscyplinarne zastąpiło sądownictwo dyscyplinarne.

Istotny był także zapis, że izbę adwokacką stanowią nie tylko adwokaci, ale też aplikanci adwokaccy. Ustawa wprowadziła zasadę wpisu na listę adwokatów po ukończeniu czteroletniej aplikacji adwokackiej i zdaniu egzaminu zawodowego.

Zobacz GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Zobacz serwis » Po godzinach

 

Reklama
Reklama

Przedstawiciele 24 izb adwokackich oraz zaproszeni goście z instytucji publicznych uczcili jubileusz 30-lecia ustawy Prawo o adwokaturze.

Zobacz GALERIA ZDJĘĆ

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Podatki
Nie zgłosiłeś spadku po rodzinie? Będzie szansa na uniknięcie podatku
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Praca, Emerytury i renty
Co się dzieje z emeryturą po śmierci? Jakie prawa ma rodzina? ZUS wyjaśnia
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama