Kiedy adwokat może skarżyć na lekarza

Przy ocenie, czy prawnik naruszył godność, pisząc do instytucji o niewłaściwym zachowaniu innej osoby, decyduje jego motywacja.

Aktualizacja: 24.06.2015 09:10 Publikacja: 24.06.2015 08:00

Kiedy adwokat może skarżyć na lekarza

Foto: 123RF

Ukarany naganą przez sądy dyscyplinarne adwokat złożył kasację do Sądu Najwyższego. Przekonywał, że nie naruszył w żaden sposób zasad etyki. Piętnowane przez dyscyplinarne organy adwokatury zachowanie polegało na tym, że przesłał do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza, który miał posługiwać się zawyżoną liczbą punktów dotyczących jego kwalifikacji. To zawiadomienie przesłał także do Ministerstwa Zdrowia oraz do organu zajmującego się stopniami i tytułami naukowymi.

Za naganne zostało uznane przez organy dyscyplinarne przede wszystkim przesłanie informacji o nieprawidłowościach do tych dodatkowych organów. Oceniono bowiem, że adwokat chciał po prostu zaszkodzić lekarzowi. A takie zachowanie nie licuje z godnością wykonywania zawodu.

Adwokat bronił się przed SN, że działał dla dobra publicznego, a lekarz po jego interwencji przestał posługiwać się nieprawdziwymi danymi.

Sąd Najwyższy uniewinnił go, ale nie dlatego, że uznał w pełni jego argumenty. Jak podkreślał sędzia sprawozdawca Eugeniusz Wildowicz, decyzja o uchyleniu orzeczeń sądów dyscyplinarnych zapadła ze względu na braki w postępowaniu dyscyplinarnym, których dopuściły się organy adwokatury. Motywacja działania adwokata nie została bowiem wpisana do opisu czynu. Tymczasem, jak podkreślał SN, było to istotne znamię tego czynu, przesądzające o tym, czy zachowanie można było ocenić jako delikt.

Z informacji zebranych w postępowaniu dyscyplinarnym wynikało m.in., że lekarz był konkurentem członka rodziny adwokata w konkursie. Działanie prawnika mogło więc zostać uznane za chęć zaszkodzenia lekarzowi. Sąd Najwyższy podkreślił, że inna byłaby sytuacja, gdyby adwokat działał dla dobra publicznego, np. dobra polskiej nauki, a inna, gdyby chciał zaszkodzić lekarzowi ze względu na prywatny interes członka rodziny.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo