Europoseł schwytany na gorącym uczynku - prokurator krajowy wskazuje śledczym, co robić

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk skierował w poniedziałek do prokuratorów regionalnych pismo, w którym przypomina podstawowe zasady dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa przez posła do Parlamentu Europejskiego. Wytyczne wydano po akcji europosła Grzegorza Brauna w Oleśnicy.

Publikacja: 05.05.2025 18:22

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar (L) i I zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Dar

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar (L) i I zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk (P)

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W piśmie z 5 maja Prokurator Krajowy zaznaczył, że immunitet przysługuje europosłowi od dnia ogłoszenia wyników wyborów, a nie od daty pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego. Zwrócił również uwagę na zakres immunitetu określony w Protokole nr 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej. 

Czytaj więcej

Europosłowie na bakier z prawem muszą mieć się na baczności. Co im grozi?

Kiedy europosła nie chroni immunitet 

„Immunitet określony w art. 9 tego protokołu ma charakter formalny i nie obejmuje sytuacji schwytania parlamentarzysty na gorącym uczynku. Poseł do Parlamentu Europejskiego nie jest zatem chroniony immunitetem parlamentarnym w momencie dokonywania przestępstwa” – napisał do prokuratorów Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy wskazał, że do zatrzymania europosła w przypadku ujęcia go na gorącym uczynku, konieczne jest również zaistnienie przesłanek zatrzymania określonych w Kodeksie postępowania karnego (przede wszystkim musi zachodzić obawa zacierania śladów przestępstwa) oraz w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora (potrzeba zapewnienia prawidłowego toku postępowania).

"Mandat posła do Parlamentu Europejskiego nie uprawnia osoby, która z niego korzysta, do popełniania przestępstw, ani też nie zwalnia właściwych organów państwa od powstrzymywania sprawcy popełniającego przestępstwo i pociągnięcia go za nie do odpowiedzialności karnej” - podkreślił Korneluk.

Europoseł Grzegorz Braun wciąż bezkarny po incydencie w Oleśnicy

W piśmie nie ma bezpośrednich odniesień do konkretnych zachowań europosłów, lecz zostało ono wysłane niedługo po incydencie z udziałem europosła Grzegorza Brauna, który wtargnął do  szpitala w Oleśnicy i próbował  dokonać obywatelskiego zatrzymania dr Gizeli Jagielskiej. Jego działania mają związek z opisaną przez "Gazetę Wyborczą" sprawą legalnej aborcji w 36. tygodniu ciąży dokonanej w tym szpitalu. W szpitalu doszło do awantury, interweniowała policja.

Czytaj więcej

Adam Bodnar: Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne

Do sprawy zachowań, również wcześniejszych, Grzegorza Brauna odniósł się na antenie radia TOK FM minister sprawiedliwości Adam Bodnar.  

– Co do gaśnicy [incydent z gaszeniem świec chanukowych w Sejmie - red.] i sześciu innych czynów, które zostały popełnione przez Grzegorza Brauna, (…) on został uchylony, ten immunitet, przez nasz Sejm, po czym on został europosłem. Zaraz po tym prokuratura wystosowała wniosek o uchylenie immunitetu i niestety ten wniosek ładne pół roku leżał w Parlamencie Europejskim, czekał na rozpoznanie – powiedział minister sprawiedliwości. – Komisja regulaminowa PE wydała już opinię na ten temat i wniosek ten będzie głosowany jutro ok. 12:00 – powiedział. 

Minister sprawedliwości podkreślił, że postępowanie w sprawie interwencji w oleśnickim szpitalu prowadzi prokuratura we Wrocławiu. „Myślę, że ten wniosek o uchwałę ws. immunitetu to jest kwestia – ja wiem – może 10-12 dni” – dodał minister sprawiedliwości, informując, że komisja regulaminowa Parlamentu Europejskiego wydała już opinię na temat wniosku, który ma być głosowany w najbliższym czasie.

W piśmie z 5 maja Prokurator Krajowy zaznaczył, że immunitet przysługuje europosłowi od dnia ogłoszenia wyników wyborów, a nie od daty pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego. Zwrócił również uwagę na zakres immunitetu określony w Protokole nr 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej. 

Kiedy europosła nie chroni immunitet 

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku