W piśmie z 5 maja Prokurator Krajowy zaznaczył, że immunitet przysługuje europosłowi od dnia ogłoszenia wyników wyborów, a nie od daty pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego. Zwrócił również uwagę na zakres immunitetu określony w Protokole nr 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Sytuacja eurodeputowanych, którzy mają lub mogą mieć problemy z prawem, jest zróżnicowana. To sta...
Kiedy europosła nie chroni immunitet
„Immunitet określony w art. 9 tego protokołu ma charakter formalny i nie obejmuje sytuacji schwytania parlamentarzysty na gorącym uczynku. Poseł do Parlamentu Europejskiego nie jest zatem chroniony immunitetem parlamentarnym w momencie dokonywania przestępstwa” – napisał do prokuratorów Dariusz Korneluk.
Prokurator krajowy wskazał, że do zatrzymania europosła w przypadku ujęcia go na gorącym uczynku, konieczne jest również zaistnienie przesłanek zatrzymania określonych w Kodeksie postępowania karnego (przede wszystkim musi zachodzić obawa zacierania śladów przestępstwa) oraz w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora (potrzeba zapewnienia prawidłowego toku postępowania).
"Mandat posła do Parlamentu Europejskiego nie uprawnia osoby, która z niego korzysta, do popełniania przestępstw, ani też nie zwalnia właściwych organów państwa od powstrzymywania sprawcy popełniającego przestępstwo i pociągnięcia go za nie do odpowiedzialności karnej” - podkreślił Korneluk.