"Zaufany Ziobry". Kim jest prokurator Janeczek? I jaki miał zakres obowiązków?

Premier Donald Tusk zdecydował o odwołaniu Tomasza Janeczka z funkcji zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych. Ostateczną decyzję podejmie Andrzej Duda. W najbliższych dniach prawdopodobnie dojdzie do jego spotkania z prokuratorem.

Publikacja: 07.06.2024 18:19

Zastępca PG ds. wojskowych prok. Tomasz Janeczek rozmawia z mediami w drodze na spotkanie z ministre

Zastępca PG ds. wojskowych prok. Tomasz Janeczek rozmawia z mediami w drodze na spotkanie z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem

Foto: PAP/Rafał Guz

Piątkowa decyzja premiera jest pokłosiem zdarzeń, do których doszło na przełomie marca i kwietnia 2024 r. Chodzi o zatrzymanie trzech polskich żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w czasie natarcia uchodźców przez granicę polsko-białoruską. Prokuratura oskarżyła dwóch z nich o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. O całej sprawie miał wiedzieć prokurator Janeczek. On sam twierdzi, że został odsunięty od informacji i o zatrzymaniu żołnierzy nie wiedział.

Zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, komunikat prokuratury

Prezydent Andrzej Duda  podczas piątkowego wystąpienia, bazując na informacjach, które do niego dotarły uznał, że nie widzi podstaw do podjęcia decyzji o odwołaniu.

- Powodem skierowania wniosku jest  całkowita utrata zaufania do prokuratora Tomasza Janeczka wynikająca z dotychczasowego sposobu wykonywania obowiązków oraz jego zachowania po ujawnieniu 5 czerwca 2024 r. przez portal Onet.pl informacji z istotnego dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa śledztwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie (sygn.   3008-8.Ds.58.2024) dotyczącego wydarzeń z 25 marca 2024 rok, które miały miejsce  na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o przekroczenia uprawnień przez pełniących służbę patrolową żołnierzy, którzy oddali strzały alarmowe w kierunku grupy migrantów przekraczających nielegalnie granicę w sposób narażający ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu – czytamy w najnowszym komunikacie Prokuratury Krajowej.

Czytaj więcej

Duda wściekły na rząd Tuska. Nie widzi podstaw do odwołania prok. Janeczka

Tomasz Janeczek i kolejne zarządzenia o jego obowiązkach

Rzecz jest jednak dużo bardziej skomplikowana i dotyczy wydanych ostatnio w Prokuraturze Generalnej zarządzeń na temat podziału czynności dla poszczególnych zastępców prokuratora generalnego.

Najpierw Dariusz Barski jako prokurator krajowy 30 listopada 2023 r. wydał zarządzenie, w którym w paragrafie 6 powierzył prokuratorowi Janeczce katalog siedmiu zadań – w tym nadzór na Departamentem do spraw wojskowych.

Potem Adam Bodnar – 28 marca 2024 r. – wydał zarządzenie, w którym w paragrafie 5 przewidział dla prokuratora Janeczki katalog 13 zadań, ale niektóre dotychczasowe zmodyfikował. Powierzył mu m.in. nadzór służbowy nad sprawami podlegającymi orzecznictwu sądów wojskowych, kierowanie bieżącymi sprawami jednostek organizacyjnych prokuratury dotyczącymi spraw wojskowych.

Następnie jednak pojawiło się zarządzenie podpisane przez Dariusza Korneluka z 22 kwietnia 2024 r., także dotyczące podziału czynności, w którym w paragrafie I odwołano dotychczasowy podział czynności (czyli ten z marca 2024 r). Zauważył to w swoim piątkowym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Prokuratura: żołnierzy z granicy zatrzymano i skuto bez udziału prokuratora

Czy Tomasz Janeczek objął postępowanie dot. żołnierzy nadzorem?

Sprawa nie jest jednak prosta. Powód? 29 kwietnia zastępca dyrektora do spraw wojskowych w Prokuraturze Krajowej Mieczysław Śledź zwrócił się do prokuratora Janeczki z prośbą o objęcie zwierzchnim nadzorem służbowym śledztwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ten ostatni 6 maja wyraził zgodę na objęcie postępowania w tej sprawie swoim nadzorem. Żadnych czynności jednak nie podjął bo, jak twierdzi, nie był informowany o dalszych losach w sprawie.  

Kim jest Tomasz Janeczek?

To absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2001 r (po odbyciu asesury) trafił do Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Po latach spędzonych w wydziale śledczym Prokuratury Okręgowej w Katowicach (gdzie prowadził i nadzorował sprawy dotyczące zorganizowanej przestępczości gospodarczej – mafii paliwowej i złomowej), na stanowisko prokuratora Prokuratury Krajowej awansował w 2016 r. W listopadzie 2024 r. Zbigniew Ziobro powołał go na zastępcę PG do spraw wojskowych.  

Czytaj więcej

Tusk w sprawie sytuacji na granicy: Prokurator Janeczek odwołany

Co zeznał Janeczek przed komisją sejmową badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy?

– Jest jednym z najbardziej zaufanych ludzi Zbigniewa Ziobry, stąd też powołanie niemal w ostatniej chwili, przed oddaniem władzy przez Ziobrę – tak mówią o nim prokuratorzy skupieni wokół Lex Super Omnia. Przypominają także, że Janeczek ma na swoim koncie zdarzenia drogowe, których skutki zostały zmiecione pod dywan. Wiele lat temu podczas obrad sejmowej komisji śledczej, która miała wyjaśnić okoliczności śmierci Barbary Blidy, był on przesłuchiwany jako szef Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Oświadczył wówczas, że nie naciskał na tok śledztwa, a zarzuty postawione Barbarze Blidzie były uzasadnione, podobnie zresztą jak postępowanie w sprawie mafii węglowej.       

Czytaj więcej

Żołnierze z zarzutami za oddanie strzałów na granicy z Białorusią. Co wiadomo?

Piątkowa decyzja premiera jest pokłosiem zdarzeń, do których doszło na przełomie marca i kwietnia 2024 r. Chodzi o zatrzymanie trzech polskich żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w czasie natarcia uchodźców przez granicę polsko-białoruską. Prokuratura oskarżyła dwóch z nich o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. O całej sprawie miał wiedzieć prokurator Janeczek. On sam twierdzi, że został odsunięty od informacji i o zatrzymaniu żołnierzy nie wiedział.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży