Zwolennik kary śmierci i amantadyny. Kim jest następca Zbigniewa Ziobry

Polityk Suwerennej Polski, doktor habilitowany nauk prawnych, bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry - Marcin Warchoł - został powołany na urząd ministra sprawiedliwości w nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 28.11.2023 15:50

Powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas uroczystości powołania i zapr

Powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas uroczystości powołania i zaprzysiężenia Rady Ministrów

Foto: PAP/Paweł Supernak

Dotychczas Marcin Warchoł pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

Jak możemy przeczytać w oficjalnej nocie biograficznej na stronie resortu, Marcin Warchoł urodził się 13 lipca 1980 r. w Nisku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowany nauk prawnych, adwokatem. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie. W latach 2006-2007 był asystentem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, a od 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich dr Janusza Kochanowskiego. Jest wiceprezesem Fundacji Ius et Lex.

Jest też nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 r. otrzymał na Wydziale Prawa i Administracji UW stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na podstawie monografii pt. „Ciężar dowodu w procesie karnym – Studium prawnoporównawcze”.

"Zna trzy języki obce – biegle język włoski i angielski oraz niemiecki na poziomie średnio zaawansowanym. Żonaty, czworo dzieci" - czytamy w biogramie.

"Amantadyna działa na covid! Jestem przykładem"

W trakcie epidemii koronawirusa Marcin Warchoł był pierwszym ważnym politykiem, który zachwalał wzbudzającą kontrowersję amantadynę. W liście zaapelował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o podjęcie zdecydowanych działań w kierunku przyspieszenia badań nad skutecznością tego leku w terapii Covid-19.

„Amantadyna działa na covid! Jestem przykładem. Najpierw syn, potem żona, w końcu ja: wysoka gorączka, ogromny ból, silny kaszel, wg. lekarza tak 7 dni, a potem apogeum, więc wziąłem amantadynę – piorunujący efekt! Zadziałało!” - pisał na Twitterze w grudniu 2020 roku.

Czytaj więcej

Amantadyna działa? Wiceminister Warchoł interweniuje, prokurator w dniu rozprawy zmienia zdanie

W 2021 roku jako kandydat Solidarnej Polski bezskutecznie ubiegał się w przedterminowych wyborach o fotel prezydenta Rzeszowa (uzyskał 10,72 proc. poparcia).

Nowy szef resortu sprawiedliwości publicznie zadeklarował się jako zwolennik kary śmierci. - Taka kara pełni funkcję zniechęcającą do przestępstwa. Sprawca kalkuluje, czy warto popełnić ohydny czyn. (...) Uważam, że to by ograniczyło liczbę najpoważniejszych przestępstw - argumentował w wywiadzie dla "Wirtualnej Polski". Przyznał jednak, że nie ma szans na wprowadzenie kary śmierci w Polsce.

Czytaj więcej

Wiceminister sprawiedliwości: Jestem zwolennikiem kary śmierci

"To nie Sylwester Marzeń, lecz Sylwester Wynaturzeń"

O Warchole było głośno w styczniu tego roku z powodu jego kłótni na Twitterze z gwiazdą amerykańskiego zespołu Black Eyed Peas, raperem Will.i.am.

Zespół Black Eyed Peas podczas występu na "Sylwestrze marzeń z Dwójką" wsparł społeczność LGBT+. Po koncercie w sieci rozpętała się burza. Gest muzyków oburzył niektórych polityków, w tym wiceministra sprawiedliwości.

"Promocja LGBT w TVP2. WSTYD! To nie Sylwester Marzeń, lecz Sylwester Wynaturzeń" - napisał oburzony Marcin Warchoł. Na wpis wiceministra sprawiedliwości zareagował sam Will.i.am.

"Jedność, tolerancja, zrozumienie, szacunek, różnorodność i integracja... To jest miłość… Ludzie to ludzie i wszyscy powinniśmy praktykować wzajemny szacunek i miłość wobec wszystkich ludzi na ziemi i uczyć się od nich" - odpowiedział mu muzyk Black Eyed Peas.

"To dlaczego nie zbojkotowałeś mistrzostw świata w Katarze w związku z traktowaniem kobiet, migrantów i społeczności LGBTQ+ w tym kraju? Sprzedałeś zasady dla zysku. Hipokryzja" - dopytywał polityk.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Where is the love? To prezes promował LGBT+


Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP