W piątek informowaliśmy o liście, jaki wystosowało do prezydenta Andrzeja Dudy ponad 280 czołowych prawników, partnerów z 20 największych kancelarii. Apelowali o niepopieranie i powstrzymanie "działań, które w efekcie zagrożą demokracji i trójpodziałowi władzy w Polsce".
Dzisiejszy list do prezydenta podpisało już 293 prawników. Jak pokreślili, środowisko prawników z polskich i międzynarodowych kancelarii z zadowoleniem przyjęło deklarację prezydenta w sprawie zawetowania ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Zwrócili jednak uwagę, że ich apel dotyczył również ustawy o ustroju sądów powszechnych.
- Uważamy, że jeżeli ta ustawa stanie się częścią porządku prawnego, stanowić będzie zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. Dlatego też, dziękując za deklarację weta w sprawie dwóch ustaw, pozwalamy sobie ponowić nasz apel w sprawie trzeciej. Tego typu ustrojowa regulacja wymaga pogłębionej analizy, spokojnego procedowania oraz konsultacji społecznych i eksperckich - czytamy w liście.
Zdaniem jego sygnatariuszy dobrze przygotowana reforma także w zakresie sądów powszechnych, byłaby uzupełnieniem podjętej dziś Andrzeja Dudę inicjatywy zmian ustaw o KRS i SN.