Obwieszczenie w tej sprawie ukazało się w sobotę w Monitorze Polskim z 4 grudnia 2021 pod poz. 1127. W procedurze można zgłaszać kandydatów spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych.
Obwieszczenie zostało wydane na podstawie ustawy o KRS. Zgodnie z jej przepisami, nie wcześniej niż na 120 i nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji członków Rady wybranych spośród sędziów, Marszałek Sejmu obwieszcza rozpoczęcie procedury zgłaszania kandydatów na nowych członków Rady. Na zgłoszenie kandydatów jest 30 dni od dnia obwieszczenia
Kto może zgłosić sędziów do KRS? Co najmniej 2 tys. dorosłych obywateli, a także 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku. Przy czym jedno zgłoszenie może dotyczyć wyłącznie jednego kandydata na członka.
Czytaj więcej
Jeśli politycy nie zrobią teraz w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa kroku wstecz to za chwilę obywatele, których procesy okażą się nieważne, będą mieli pełne prawo żądać naprawienia szkód od polityków - ostrzega po wyroku TSUE stowarzyszenie sędziów "Iustitia".
Zgłoszone kandydatury ocenią kluby poselskie, które wskażą Marszałkowi Sejmu, komu udzielają poparcia. Z tych osób sejmowa komisja wyłoni finałową piętnastkę. Na liście musi być co najmniej jeden kandydat każdego klubu poselskiego. O tym, czy osoby wymienione na liście zasiądą w KRS na kolejne 4 lata, zdecyduje Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku niedokonania wyboru, w ponownym głosowaniu Sejm wybierze członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.