Ranking wydziałów prawa 2013: Warszawa lepsza niż Kraków i Białystok

Potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą decydowały o miejscu na liście.

Aktualizacja: 17.06.2013 11:48 Publikacja: 17.06.2013 08:40

Po raz drugi „Rz" zorganizowała ranking uczelni kształcących studentów na kierunku prawa. Tuż za Uniwersytetem Warszawskim uplasował się Uniwersytet Jagielloński i ubiegłoroczny lider – Uniwersytet w Białymstoku. Wśród niepublicznych wygrała Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

– Bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Pokazuje ono, że się zmieniamy – mówi prof. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW.

W rankingu oceniamy: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpracę z zagranicą. O przewadze UW przesądziły dwa pierwsze. W porównaniu z ubiegłym rokiem poprawiło się dostępność kadry, czyli na jednego nauczyciela przypada mniej studentów. Z tegorocznej edycji wynika, że w obliczu niżu demograficznego nawet tak tradycyjny kierunek jak prawo przybiera nowe oblicze.UW wprowadza studia modułowe. Na UJ studenci prawie od dziesięciu lat sami układają program.

– Teraz stawiamy na naukę rozwiązywania kazusów. Wzmocniliśmy też zespół, zatrudniając specjalistów od prawa własności intelektualnej – mówi prof. Krystyna Chojnicka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Uniwersytet w Białymstoku utworzył Centrum Prawniczego Języka Angielskiego, Centrum Praktyk Sądowych.

– Prowadzimy też dużo projektów poświęconych bezpieczeństwu wewnętrznemu – mówi prof. Emil W. Pływaczewski, dziekan Wydziału Prawa UwB.

Uczelnie szukają nisz, proponując nietypowe studia, np. prawo i podatki lub ekonomia. Działania niektórych budzą jednak kontrowersje.

Uniwersytety Gdański i Wrocławski oferują prawo na dwuipółetnich studiach magisterskich. Aby zostać ich studentem, wystarczy mieć tytuł licencjata, np. geografii.

Ten kierunek działań krytykują dziekani zwycięskich kierunków, a także korporacje. Podkreślają zgodnie, że w dwa i pół roku można przekazać co najwyżej ogólne wiadomości.

– Studia prawnicze się zmieniają, bo studenci chcą, by były mniej ogólnoakademickie, a bardziej specjalistyczne i praktyczne – zauważa Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Dodaje, że małe uczelnie nie potrafią się promować, ale na szczęście rankingi kruszą stereotypy.

– Należy przy tym pamiętać, że w rankingu nie przyznaje się punktów za tradycję i słowną renomę, ale za osiągnięcia. Wyniki pokazują, jak wydziały zmieniły się w ciągu roku – mówi Ewa Usowicz, wicenaczelna „Rz".

Nasi finaliści

Uczelnie publiczne:

- Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski – 34 pkt

- Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Jagielloński – 33 pkt

- Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku – 29,5 pkt

Uczelnie niepubliczne:

- Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – 20 pkt

- Kolegium Prawa, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 18,5 pkt

- Wydział Prawa i Nauk Społecznych, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 16 pkt

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne