Reklama

Radcowie i notariusze: niepotrzebne oświadczenia majątkowe

Notariusze uważają, że nie powinni być objęci obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych. Radcowie godzą się na przedkładanie oświadczeń jedynie na wezwanie szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Aktualizacja: 07.11.2017 10:40 Publikacja: 07.11.2017 06:27

Radcowie i notariusze: niepotrzebne oświadczenia majątkowe

Foto: Fotolia

Na mocy projektu ustawy o jawności życia publicznego obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych objęci mają zostać notariusze oraz niektórzy radcowie prawni (ci działających m.in. jako urzędnicy lub członkowie korpusu służby cywilnej, będący pracownikami centralnych organów administracji rządowej oraz samorządowej).

Zdaniem Krajowej Rady Notarialnej uwzględnienie rejentów wśród podmiotów mających bezwzględny obowiązek składać oświadczenie jest „całkowicie bezzasadne". W opinii złożonej w trakcie konsultacji społecznych podkreślają, iż to, że zgodnie z prawem o notariacie rejent w obszarze swoich uprawnień działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, nie oznacza, że owym funkcjonariuszem rzeczywiście jest.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Sądy i trybunały
Czy Trybunał Konstytucyjny będzie sam publikował swoje wyroki? Próba odblokowania TK
Prawo w Polsce
Czy można zagrodzić jezioro? Wody Polskie wyjaśniają
Konsumenci
Zawieszenie obowiązku spłaty rat z mocy prawa nie zawsze korzystne dla konsumenta
Prawo karne
Afera KPO. Prokuratura Europejska przejmie postępowanie w sprawie nieprawidłowości
Prawo drogowe
Będzie podwyżka opłat za badania techniczne aut. Wiceminister podał kwotę
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama